Dagens PS

Inget avtal mellan USA och Kina i Stockholm – väntar på Trump

USA Kina
USA:s finansminister Scott Bessent och USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer under en pressträff på Rosenbad efter att handelssamtalen mellan USA och Kina avslutats på tisdagen. (Foto: Magnus Lejhall/TT)
Daniel Jacobs
Daniel Jacobs
Uppdaterad: 30 juli 2025Publicerad: 30 juli 2025

Mötet mellan USA och Kina i Stockholm har avslutats, utan att något handelsavtal nåtts för att förhindra nya tullar och hot. Men förhandlarna är hoppfulla – de väntar på Donald Trump och Xi Jinping.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

USA:s finansminister Scott Bessent och USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer säger till reportrar på plats i Stockholm att det långa mötet var “konstruktivt” och antydde att en överenskommelse om att förlänga tulluppehållet var trolig, skriver CNN.

“Bara för att dämpa retoriken, mötena var mycket produktiva. Vi har helt enkelt inte fått godkännandet”, säger Bessent.

“Angående en eventuell paus kommer vi att åka tillbaka till Washington, DC, och prata med presidenten om det är något han vill göra”, säger Jamieson Greer.

Vill ha en förlängning

Li Chenggang, representant för internationell handel vid det kinesiska handelsministeriet, sa till reportrar på tisdagen att ”båda sidor kommer att fortsätta att driva på för den planerade förlängningen”, enligt CCTV, en kinesisk statlig mediekanal.

Trump väntar på en presentation från Bessent och Greer, han kommenterade saken på tisdagen. Han befinner sig i Skottland där han inviger en golfbana, samt har haft möten med EU:s Ursula von der Leyen och Storbritanniens Kier Starmer.

USA och Kina hotar varandra

I maj gick Kina med på att sänka tullarna på amerikanska varor från 125 procent till 10 procent, medan USA gick med på att sänka tullarna på kinesiska varor från 145 procent till 30 procent.

Enligt Bessent och Greer kan tullarna höjas snart igen om inget avtal nås – eller om Kina fortsätter att insistera på att få köpa rysk olja – USA hotar att svara med 100-procentiga tullar om så sker. Kina har å sin sida näst intill monopol på brytning och framställning många viktiga råvaror, som sällsynta jordartsmetaller, och har lagt exportkontroller på dessa.

ANNONS

Mötet i Stockholm var det tredje mellan de båda handelsdelegationerna, efter ett möte i maj i Geneve och ett i juni i London. Donald Trump säger att ett möte med Xi Jinping kan ske innan året är slut.

Läs även: EU förloraren med nya handelsavtalet – euron sjunker (Dagens PS)

Läs även: USA:s företag: “Omöjligt planera under Trump” (Dagens PS)

Läs även: Ny prognos: USA:s pensionssystem kraschar 2032 (Dagens PS)

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Daniel Jacobs
Daniel Jacobs

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.

Daniel Jacobs
Daniel Jacobs

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS