Nästan hälften av européerna ser Donald Trump som ”en fiende till Europa” och tre fjärdedelar av alla vill stanna kvar inom EU.
Halva Europa ser Trump som fiende


Mest läst i kategorin
Det är den Paris-baserade plattformen Le Grand Continent som gjort en undersökning i 9 av EU:s medlemsländer kring en rad frågor.
De 9 länderna är Frankrike, Italien, Spanien, Tyskland, Polen, Portugal, Kroatien, Belgien och Nederländerna.
Undersökningen visar att i snitt 48 procent av de svarande i de 9 länderna ser Donald Trump som en direkt fiende till Europa, refererar The Guardian.
Mest fientlig anser belgarna (62 procent) och fransmännen (57 procent) honom vara, medan kroater (37 procent) och polacker (19 procent) är de som tycker minst illa om USA:s regent.
Bill Gates: Trump bidrar till ökad barndödlighet. Dagens PS
”Tydligt fientlig kraft”
”På hela kontinenten betraktas Trumpismen tydligt som en fientlig kraft”, säger Jean-Yves Dormagen, professor i statsvetenskap och konstaterar att den trenden tilltar, när man jämför med förra undersökningen i december 2024.
Tycker man illa om den nuvarande härskaren i Vita huset, tycker man ändå att relationen till USA är strategiskt viktig.
48 procent menar att EU ska kompromissa med den amerikanska regeringen för att bevara relationen.
Sju års fängelse blev sju dagar för bedragare – benådad av Trump. Dagens PS

Senaste nytt
EU är populärt
EU är för övrigt populärt bland de svarande. Tre fjärdedelar av dem vill att deras land ska vara kvar i EU och nästan lika många anser att Storbritannien förlorat på att lämna unionen.
Mest positiva till EU är de svarande i Portugal (90 procent) och Spanien (89 procent) – i andra änden av skalan Polen (68 procent) och Frankrike (61 procent).
Bara 19 procent ansåg för övrigt att det varit positivt för Storbritannien att lämna EU.
”Hög risk för krig”
Jean-Yves Dormagen, professor i statsvetenskap och grundare av opinionsundersökningsföretaget Cluster17, sa: “Europa står inte bara inför växande risker, det genomgår också en omvandling av sin historiska, geopolitiska och politiska miljö.
”Den övergripande bilden av undersökningen är ett Europa som är oroligt, som är djupt medvetet om sina sårbarheter och som kämpar för att projicera sig positivt in i framtiden”, menar Jean-Yves Dormagen.
Den oron handlar bland annat om krig. 51 procent ser risken för ett öppet krig med Ryssland de kommande åren som ”hög”, 18 procent som ”mycket hög”.
”Ett sådant resultat skulle ha varit otänkbart för bara några år sedan och signalerar ett skifte i den europeiska opinionen mot en ny geopolitisk regim där möjligheten till direkt konflikt på kontinenten nu är allmänt accepterad”, replikerar Dormagen på det.
Näst högst inom EU – gripen för korruption. Dagens PS

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.











