Dagens PS

Greta Thunberg: "Jag har blivit kidnappad"

Greta Thunberg
Svenska Greta Thunberg är en av de propalestinska aktivisterna ombord på yachten som nu stoppats av israelisk militär, och hon hävdar att hon "blivit kidnappad". (Foto: Salvatore Cavalli/AP/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 09 juni 2025Publicerad: 09 juni 2025

Aktivistbåten på väg mot Gaza har stoppats av israelisk militär och svenska Greta Thunberg hävdar nu att hon “blivit kidnappad”.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

På söndagen gav Israel försvarsminister order om att den brittiskflaggade båten skulle stoppas från att nå Gaza.

Yachten som seglat från Sicilien för att trotsa blockaden befinner sig nu utanför den egyptiska kusten. Bakom båten står den propalestinska rörelsen Freedom Flotilla Coalition, FTC, berättar CNBC.

I ett uttalande säger Israels försvarsminister att han bett militären att agera.

Försvarsministern: “Det är bäst att ni vänder tillbaka”

Försvarsministern har även ett budskap till personerna ombord på båten:

“Till den antisemitiska Greta och hennes Hamas-propagandasprutande vänner säger jag tydligt: ‘Det är bäst att ni vänder tillbaka, för ni kommer inte nå Gaza'”.

“Jag har blivit kidnappad”, säger nu Greta Thunberg i ett klipp, berättar SVT och rapporterar att organisationen Freedom Flotilla uppger att man tappat kontakten med yachten.

På en bild som organisationen lagt ut har de ombordvarande sträckt upp sina armar i luften och bär flytvästar. Bilden ska ha tagit i samband med att den israeliska militären bordade yachten.

Greta Thunberg vill “utmana Israels olagliga belägring”

ANNONS

Thunberg säger enligt CNBC att hon anslutit sig till aktionen för att “utmana Israels olagliga belägring och eskalerande krigsförbrytelser” i Gaza, men också för att belysa det akuta behovet av humanitär hjälp.

Hon tillbakavisar Israels anklagelser om antisemitism.

Läs också: Största offensiven hittills i Gaza – ”apokalyps” Dagens PS

Läs även: Greta skapade kaos på SAS årsstämma Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Stefan Engeseth om varför företag inte lyckas behålla talang som man mödosamt lockat till sig
Spela klippet
PS Studio

Författaren: ”Vi äter oss sjuka – och bolagen tjänar på det”

09 juni 2025
ANNONS
ANNONS