Dagens PS

Förslaget: "Lägg ned 40 myndigheter"

Staten bör krympas och ett 40-tal myndigheter läggas ned
Antalet statsanställda har ökat med 37 procent under perioden 2008-2004. Nu vill Adam Daniel ligga ned 40 myndigheter och krympa staten. (Foto: Johan Nilsson/TT)

Staten växer när den i stället borde krympas, menar Timbro-skribenten Adam Danieli som vill lägga ned eller göra om ett 40-tal myndigheter.

Timbro är en inflytelserik svensk marknadsliberal tankesmedja grundad 1978. Den finansieras av Stiftelsen fritt näringsliv, kopplad till Svenskt näringsliv, och publicerar rapporter och för att driva debatt.

Nu publicerar Timbro en skrift av Adam Danieli som handlar om hur de svenska statliga myndigheterna ökar.

Nu säljer staten ut vårt kulturarv. Dagens PS

37 procent upp

Enligt Danieli har antalet anställda under perioden 2008-2024 stigit – mätt i heltidsekvivalenter – från drygt 190 000 till drygt 260 000.

Det är en ökning med 37 procent, vilket motsvarar 12 nya anställda per dag under perioden.

Så sårbara är svenska myndigheter – ”allvarliga konsekvenser”. Dagens PS

8 000 fler under 2024

”Enbart under 2024 växte staten med närmare 8 000 anställda”, konstaterar Danieli.

Han menar att det är ”en tillväxt som inte är långsiktigt hållbar och som skulle innebära att Sverige till 2030 har 300 000 statligt anställda.”

Danieli hävdar att antalet anställda ökat inom samtliga sektorer och att ökningen endast ”till en mindre del” kan förklaras av ökade åtaganden inom försvaret, polisen och kriminalvården.

Vill se anställningsstopp

Det här behöver regeringen agera brett emot, enligt Timbro-skribenten.

”Regeringen bör sjösätta ett omfattande program för att minska den statliga förvaltningen – inklusive ett anställningsstopp i staten, ett brett bantningsuppdrag, en tömning av regleringsbrev, en princip om ”en in, en ut” för statliga myndigheter samt en ny förvaltningsutredning”, är Danielis förslag.

Innovationsnavet Vinnova, här besökt av prins Daniel, är en av de 40 myndigheter som ska läggas ned eller omvandlas när staten ska krympas. (Foto: Claudio Bresciani/TT)

”Lägg ner eller gör om”

Till det kommer att ett 40-tal myndigheter bör avvecklas eller struktureras om.
Adam Danieli exemplifierar i rapporten med Jämställdhetsmyndigheten, Institutet för mänskliga rättigheter, Svenska institutet, Klimatpolitiska rådet och Fossilfritt Sverige.

Även FAO-kommittén, Svenska Unescorådet, Vinnova, Tillväxtverket, Formas, Forte, E-hälsomyndigheten, Konstnärsnämnden och Folkhälsomyndigheten med flera bör läggas ned eller struktureras om, menar han.

Flera tusen dollarmiljardärer – och 51 av dom är svenskar. Dagens PS