Dagens PS

Efter Vita huset: Japan vill närma sig EU

Japan vill närma sig EU och skapa närmare relationer till Europa
Donald Trump trampade i klaveret men det är inte orsaken, när Japan nu vill närma sig Europa och ha ett närmare samarbete med EU på alla plan. (Foto: Alex Brandon/AP-TT)

Nära allierade – men nu vill Japan närma sig EU och Europa. ”Tillsammans kan de fylla den lucka globalt som USA lämnat”, säger en expert.

Man har varnat för Japans strukturella problem och kallat landets situation en tickande bomb.

En storseger i valet nyligen har gett premiärminister Sanae Takaichi och hennes parti möjlighet att agera.

Nu har hon gjort sitt första officiella besök i USA – men efter mötet talar alla bara om en sak – Donald Trumps klavertramp kring Pearl Harbor.

En japansk journalist frågade Trump varför inte USA:s allierade förvarnades om attacken mot Iran för tre veckor sedan.

Dollarn är tillbaka: ”Bara tillfälligt”. Dagens PS

Trampade i klaveret – igen

”Vem vet bättre om överraskningar än Japan? Varför berättade ni inte om Pearl Harbor?”, var Trumps svar med sin vanliga finkänsliga framtoning.

Pearl Harbor var den överraskande japanska attacker mot en amerikansk flottbas 7 december 1941, där 2 335 amerikanska militärer och 68 civila dödades och på allvar tog USA in i andra världskriget – med Japan som central fiende.

Premiärminister Sanae Takaichi sågs reagera med uppspärrade ögon och ett djupt andetag, men kommenterade inte saken.

Japanskt kapital kan vända hem – nervöst i resten av världen. Dagens PS

Trump tvärvände – igen

Den japanske premiärministerns besök i Vita huset var det första av en G7-ledare sedan Donald Trump försökt få hjälp med sitt krig mot Iran.

Efter att ha bett om hjälp men inte fått det, tvärvände Trump och skrev på sitt eget sociala medier-konto att ”på grund av att vi har haft sådan militär framgång ’behöver’ vi inte längre, eller önskar, NATO-ländernas hjälp – DET HAR VI ALDRIG! Likaså Japan, Australien eller Sydkorea”.

”Situationen förändras dag för dag. Budskapen som kommer från USA:s sida online förändras också”, kommenterade Takaichi i det japanska parlamentet.

I Vita huset fick hon förklara att ett japanskt stöd med militär närvaro skulle möta stora hinder, både konstitutionellt och juridiskt.

95 procent av oljan i fara

Samtidigt berörs Japan djupt av det krig USA och Israel valt att starta mot Iran. Japan är den femte största importören av olja i världen – och 95 procent av den kommer från Mellanöstern.

När Trump förra veckan beordrade omplacering av amerikanska missiler, från Sydkorea till Mellanöstern, blev upprördheten stor både i Seoul och Tokyo, där man på båda håll ifrågasatte Trumps engagemang i regionen.

”Är Trump fortfarande intresserad av att avskräcka Nordkorea? Kommer han att vidta åtgärder om Peking går till angrepp mot Taiwan?”, frågar Kazuto Suzuki, chef för Institute of Geoeconomics vid International House of Japan, retoriskt.

”Vi har ingen plan B”

Suzuki påpekar att Japan, till skillnad från Europa som på sikt kan lösa sin säkerhet utan USA, inte har något val.

”Vi har ingen plan B”, konstaterar han.

Kanske kan ett embryo till en sådan ändå skönjas. Haijme Funada, framträdande parlamentsledamot för premiärminister Takaichis liberaldemokrater LDP, har länge förespråkat närmare band mellan Japan och EU.

Funada påpekar hos Euronews att relationen mellan EU och Japan redan är på ”en rekordnivå” och utvecklats till en strategisk allians.

Två avtal från 2019 är centrala i sammanhanget – ett strategiskt partnerskapsavtal och ett ekonomiskt dito, ett avtal som skapade en av världens största ekonomiska zoner.

Techjättar tappar 600 miljarder på en dag. Dagens PS

Japans premiärminister har nu besökt Vita huset i sitt första officiella statsbesök i USA. Nu söker Japan närmare relationer till EU och Europa. (Foto: Eugene Hoshiko/AP/TT)

Militärt samarbete

EU och Japan lanserade dessutom ett säkerhets- och försvarspartnerskap 2024, vilket formaliserade ett djupare militärt samarbete.

När det gäller ekonomisk säkerhet samarbetar Europa och Japan genom att stärka leveranskedjans motståndskraft, säkra kritiska tekniker som halvledare och råvaror och sätta internationella standarder för att motverka externa chocker och ekonomiskt tvång.

Men mer bör göras, menar Akira Igata, statsvetare vid Tokyos universitet.

Trump-administrationen har skapat luckor i den globala ordningen som behöver fyllas.

Ingen lätt uppgift, medger Igata.

”Men Japan och Europa kan göra det”, slår han fast.

Oljekrisen: ”Jobba hemifrån, flyg inte – och bromsa”. Dagens PS