Det är inte USA som lägger mest av sin BNP på kriget i Ukraina, utan Norge. Samtidigt ökar missnöjet bland amerikanarna att lägga mer pengar på det utdragna kriget.
Detta landet lägger mest av sin BNP på Ukraina


Mest läst i kategorin
USA har hittills spenderat mer pengar på kriget i Ukraina än något annat land, totalt handlar det om över 100 miljarder dollar. Men det kan bli allt svårare att övertyga amerikanarna framöver att deras skattepengar ska investeras i den ukrainska krigsmaskinen, särskilt sedan missnöjet ökar bland framför allt republikanska väljare, berättar BBC.
USA kan sluta ge pengar till Ukraina
Så även om president Joe Biden är villig att även framöver öppna plånboken varje gång president Volodymyr Zelensky besöker Vita huset så kan det bli helt andra tongångar efter det amerikanska valet nästa år.
“Det finns inget nationellt säkerhetsintresse för oss i Ukraina”, säger Kentuckys senator Rand Paul.
“Även om det fanns, så är det ett faktum att vi inte har några pengar.”
Senaste nytt
Norge sticker ut
Om kriget blir långvarigt, vilket det ser ut att bli, så lär Ukraina framöver istället få förlita sig på militär hjälp från Europa. Förutom USA så har EU faktiskt redan spenderat mer pengar i Ukraina, men som enskilt land i Europa är det ett annat land som sticker ut i statistiken, nämligen Norge.
Sveriges grannland har lagt den största delen av sin BNP på kriget, 1,71 procent, att jämföra med till exempel Sverige som har lagt 0,41 procent av BNP:n på kriget. USA som givetvis har en helt annan BNP än Norden, hart lagt 0,33 procent på Ukraina.

USA har kritiserat Europa för att de inte lägger mer pengar på kriget, där till exempel Floridas guvernör Ron DeSantis nyligen uppgav att “Europa måste bli bättre”.
“Vårt stöd bör vara beroende av att de gör det.”
Samtidigt beror det på vilket perspektiv man ser det hela från, där Norge alltså redan leder ligan i att ge mest – utifrån sin egen BNP.
Läs även:
Polen nobbar Ukraina – inga nya vapen – Dagens PS
Ukraina halkar efter – Rysslands vapenlager långt större – Dagens PS

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.