Dagens PS

Avslöjande: Ryssland trappar upp sin användning av giftgas

Ryssland Ukraina krig
Minst tre dödsfall har enligt ukrainska myndigheter kopplats direkt till giftgasen (Foto: Chasiv Yar/AP/TT)
Matilda Habbe
Matilda Habbe
Uppdaterad: 05 juli 2025Publicerad: 05 juli 2025

Ryssland har kraftigt ökat sin användning av kemiska vapen i Ukraina. Det varnar Nederländernas och Tysklands underrättelsetjänster för i en gemensam rapport, där de slår fast att giftiga ämnen används systematiskt.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det handlar inte längre bara om tårgas. Enligt underrättelsemyndigheterna MIVD (Nederländerna) och BND (Tyskland) använder Ryssland nu även kloropikrin, ett gasämne som kan orsaka andnöd och i högre koncentrationer vara dödligt. 

Ämnet förbjöds enligt Genèveprotokollet redan 1925.

”Detta visar att Ryssland intensifierar sin användning av kemiska vapen. Samtidigt har vi sett en växande beredskap att använda sådana vapen. Hotet från det ryska kemvapenprogrammet ökar därför”, säger Viceamiral Peter Reesink, chef för MIVD, i en pressrelease

Drönare fäller gas i skyttegravar

Enligt underrättelserna fäster ryska soldater gasfyllda glödlampor eller flaskor på drönare, som sedan släpper ner innehållet i ukrainska skyttegravar. Syftet är att tvinga soldaterna att lämna skyddade positioner så att de blir lättare mål för konventionella vapen.

Ukrainas försvarsdepartement uppger att över 9 000 kemvapenattacker genomförts av Ryssland sedan invasionens början. Minst tre dödsfall har enligt ukrainska myndigheter kopplats direkt till giftgasen, rapporterar Politico

Krig Ryssland Ukraina
Gasämnet kan orsaka andnöd och i högre koncentrationer vara dödligt (Foto: Andrii Marienko/AP/TT)
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

För många IT-projekt misslyckas – här är misstagen du måste undvika

22 maj 2025

“Helt oacceptabelt – får inte normaliseras”

Nederländernas försvarsminister Ruben Brekelmans säger till Reuters att Rysslands agerande är en farlig utveckling:

ANNONS

”Rysslands användning av kemiska vapen intensifieras. Vapnen används systematiskt och i stor skala. Det här är en farlig väg. Det är helt oacceptabelt och visar återigen på den brutalitet som Ukraina tvingas möta”.

Han varnar för att användningen håller på att normaliseras, och att tröskeln för att använda kemvapen sänks – något som även hotar Europa och resten av världen. Brekelmans kräver fler sanktioner och att Ryssland utestängs från internationella organ som arbetar med nedrustning, däribland OPCW.

Läs även: Fabrikerna tystnar i Ryssland – största tappet sedan krigets början. Dagens PS

Ett omfattande kemvapenprogram

Rapporten från underrättelsetjänsterna beskriver det ryska agerandet som en del av ett “storskaligt program”. Ryssland satsar enligt uppgifterna på kemvapenteknik, rekryterar forskare och utvecklar nya metoder för att sprida gas – bland annat genom att modifiera existerande ammunition.

”Det här är inte något improviserat på fronten. Det är verkligen en del av ett storskaligt program”, säger Reesink till Reuters.

Han beskriver hur kemvapenanvändningen i vissa fall blivit rutin inom ryska förband.

Internationella reaktioner dröjer

Organisationen för förbud mot kemiska vapen (OPCW) har ännu inte påbörjat någon fullständig utredning, eftersom det kräver en begäran från medlemsländerna. USA anklagade redan i maj 2024 Ryssland för att bryta mot kemvapenkonventionen.

ANNONS

Samtidigt fortsätter Ryssland att neka till anklagelserna och har istället riktat motanklagelser mot Ukraina – något som ukrainska myndigheter avfärdat helt.

Enligt Reuters är underrättelserna från MIVD, AIVD och BND baserade på egna, oberoende observationer. Dock har inga av uppgifterna ännu kunnat verifieras av en oberoende aktör.

Läs också: Putin vill ge Ukraina en lång het sommar. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS