Bromsbeläggen till hissarna på vindturbinerna innehöll asbest. Nu stoppas arbetet på anläggningarna.
Asbestlarm skakar vindkraften


Asbest har upptäckts i bromsbelägg som används i hissar för vindturbiner runt om i Australien — trots att import av asbestprodukter varit förbjuden i landet sedan 2003. Det rapporterar finska Teknikka & Talous och citerar australiska ABC News.
Bromsmaterial från Kina
Det misstänkta bromsmaterialet kommer från den kinesiska leverantören 3S Industry, ett företag som levererar säkerhets- och lyftutrustning till vindkraftsindustrin världen över. Fyndet gjordes vid Wild Cattle Hill Wind Farm i Tasmanien, där operatören Goldwind Australia slog larm efter att ha hittat spår av vit asbest (krysotil).
Läs mer: Brittiska forskare vill ha varningstext på älskad maträtt (Dagens PS)
En talesperson för Goldwind berättar för ABC att de reagerade omedelbart.
”All personalåtkomst till de berörda turbinerna med 3S-hissar har begränsats över hela Goldwind Australias flotta,” säger företaget till ABC.
Fullt fokus på säkerheten
Goldwind driver 18 vindkraftsparker i Australien och står för cirka 5 procent av landets årliga produktion av förnybar energi. Bolaget förbereder nu en nationell säkerhetsinsats tillsammans med myndigheterna.
Myndigheten WorkSafe Victoria uppger att en samordnad nationell insats har inletts och att inspektörer följer utvecklingen noggrant.
”Vi arbetar med leverantören och andra regulatorer för att fastställa risker och nödvändiga åtgärder,” säger WorkSafe till ABC
För närvarande tillåts endast certifierade asbestsanerare att gå in i de påverkade turbinerna. Enligt myndigheternas preliminära bedömningar är risken för exponering för allmänheten låg.
Läs mer: Vindkraftens miljövidriga baksida (Dagens PS)
Goldwind utreder nu om fler komponenter kan vara kontaminerade, inte bara bromsbelägg i hissarna. Företaget har informerat andra energibolag som använder produkter från 3S Industry — vilket kan innebära att en betydande del av Australiens vindkraftsanläggningar behöver kontrolleras.
Förbjudet i Sverige sedan 1980-talet
Asbest är förbjudet i Sverige sedan 1982. Trots det fortsätter ämnet att dyka upp i importerade industrikomponenter. Vit asbest är lika farlig som andra asbesttyper: att andas in partiklarna kan orsaka cancer och allvarliga lungsjukdomar även vid mycket små mängder.
Goldwind lovar full sanering och säger att säkerheten kommer först.
”Vi engagerar specialistteam för asbestsanering vid alla berörda anläggningar,” säger företaget.
3S Industry har ännu inte kommenterat uppgifterna, enligt ABC.

Jag har jobbat över trettio år som journalist. Mest med ekonomi- och arbetsmarknadsjournalistik. Men också med grävande journalistik och politik. Jag är väldigt sportintresserad och håller Västerås SK högt. Dessutom är jag en flitig musiksamlare. Har över 7000 skivor.

Jag har jobbat över trettio år som journalist. Mest med ekonomi- och arbetsmarknadsjournalistik. Men också med grävande journalistik och politik. Jag är väldigt sportintresserad och håller Västerås SK högt. Dessutom är jag en flitig musiksamlare. Har över 7000 skivor.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet












