Dagens PS

Cowi har nyckelroll i projektering av konstgjord halvö

Cowi Göteborgs stad konstgjord halvö
Cowi har bidragit med förutsättningar och tekniska krav i upphandlingsunderlaget för en konstgjord halvö som ska anläggas i Göteborg. (Visionsbild: Göteborgs stad)

I Göteborg anläggs en konstgjord halvö i Göta älv för att skapa mark för nya bostäder. Cowi har fått en nyckelroll i projekteringen av halvön.

I Nordens största stadsutvecklingsprojekt, Älvstaden ska Göteborg fördubblads i storlek. Bredvid gamla Masthugget i Göteborg ska en konstgjord halvö på två hektar anläggas. Cowi har fått en viktig roll i projekteringen och samordningen av den nya halvön. Det innebär helt nya konstruktionsmässiga och geotekniska utmaningar.

Cowi har bidragit med förutsättningar och tekniska krav i upphandlingsunderlaget och till hösten 2021 ska entreprenärer för projektet vara utsedda.

Läs mer: Dagvattenledning öppnas upp och blir kanal

Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

Mest lästa i kategorin

helsing

Entreprenören sågar Helsing: "Fungerar inte på slagfältet"

29 maj 2026
Kina hävdar att deras stridsflygplan J-10CE har klått Eurofighter Typhoon vid nio övningstillfällen.

Kina massproducerar världens starkaste kolfiber – försvaret och flygindustrin oroar sig

26 maj 2026