Dagens PS

Afry säkrar miljonprojekt i Indien

Foto: Afry
Foto: Afry
Teknikdygnet
Teknikdygnet
Uppdaterad: 30 apr. 2020Publicerad: 30 apr. 2020

Afry har säkrat ett projekt i södra Indien värt över 20 miljoner kronor. Företaget ska se över ett vattenkraftverk som bland annat består av reservoarer, dammar och vattentunnlar.  

ANNONS

Mest läst i kategorin

Kraftverket ligger i staten Andhra Pradesh i södra Indien, skriver företaget i ett pressmeddelande. Afry ska genomföra designtjänster åt indiska Greenko Energy Projects, vid initiaviet Pinnupuram Integrated Renewable Energy Pumped Storage Project (IREPSP).

I ett uttalande säger Sai Seela, Managing Director för Afry Indien:
“Pinnapuram IREPSP är prestigefullt och den första IREPSP i regionen och vi är glada att vinna detta projekt. Det här är en idealisk referens för flera IPP:s (independent power producer reds. anm) i regionen och statliga samhällstjänster för flera av deras kommande Pumped Storage Projects. Det här projektet kommer att vara måttet för våra kompetenser i kommande Pumped Storage Projects i regionen”.

ANNONS

Kraftverket består bland annat av 42 meter höga dammar, flera reservoarer, tunnelsystem och en underjordisk energiutvinningsanläggning.

Projektet beräknas ta 36 månader.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS