All produktion står still hos öltillverkaren Åbro. Detta då bolaget drabbats av ett dataintrång med en ransomware-attack.
Stopp på Åbro – drabbade av dataintrång


Mest läst i kategorin
Det rapporterar Aftonbladet och Vimmerby Tidning.
“Vi upptäckte det på långfredagen och har jobbat med att lösa problemet sedan dess. Vi håller fortfarande på med det”, säger företagets vd Henrik Dunge, till Aftonbladet.
Bryggeriet står helt stilla och alla bolagets produkter påverkas. Det är oklart vem som ligger bakom attacken.
“Vi har ingen produktion igång, och från och med imorgon har vi ingen distribution tills problemet är löst”, säger Henrik Dunge.

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.

CDON är Nordens ledande marknadsplats. Här hittar du ett ständigt växande utbud av produkter inom gaming, leksaker och elektronik till trädgård, skönhet och produkter för dina husdjur. Prylar för livet helt enkelt.









