Dagens PS

Kinas nya drag: Så rundas USA:s AI-sanktioner

Kina hittar ny metod att runda AI-sanktioner
Jensen Huang på Vitatech Fair i Paris i veckan. Nu tvingas Nvidia-vd:n konstatera att problemen med Kina och AI-stölder fortsätter. (Foto: Michel Euler/AP-TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 13 juni 2025Publicerad: 13 juni 2025

Hårdvara fördelad i fyra ingenjörers bagage. En metod när Kina nu rundar amerikanska chip-sanktioner och flyttar om i sin AI-utveckling.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

I början av mars flög fyra kinesiska ingenjörer från Peking till Malaysia. Var och en av dem hade en resväska med 15 hårddiskar, vilka innehöll 80 terabyte kalkylblad, bilder och videoklipp för att träna en AI-modell.

I ett malaysiskt datacenter hade ingenjörernas arbetsgivare hyrt ungefär 300 servrar med avancerade vidia-chips. Ingenjörerna matade in data i servrarna och planerade att bygga AI-modellen och ta med den hem, berättar WSJ.

Sedan 2022 har USA stramat åt försäljningen av avancerade AI-chip och annan teknik till Kina av säkerhetsskäl. Ändå har kinesiska företag fortsatt göra framsteg med hjälp av, bland annat, amerikansk teknik. Det här är en av förklaringarna.

Trumps avtal med Kina är ingen ljusning. Dagens PS

Ny metod för att runda USA:s sanktioner

Kina har i första hand försökt ersätta amerikanska chips med egna och i andra hand smuggla AI-hårdvara via andra länder.

Nu säger branschexperter att det blivit svårare, bland annat på grund av intensifierade amerikanska påtryckningar mot aktuella tredjeländer.

Det har fått kinesiska företag att prova varianten ovan. Man för ut sina data utanför Kina och använder amerikanska AI-chips på olika platser i Sydostasien och Mellanöstern.

“Detta var något vi ständigt var oroade över”, säger Thea Kendler, ansvarig för exportkontroller vid handelsdepartementet under Biden-administrationen, hos WSJ.

ANNONS

Oväntad vändning i AI-kriget: Konkurrenter bildar allians. Dagens PS

Malaysias huvudstad Kuala Lumpur är en av de städer Kina nu använder när man hittar nya metoder för att runda amerikanska sanktioner. (Foto: Lai Seng Sin/AP-TT)
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

För många IT-projekt misslyckas – här är misstagen du måste undvika

22 maj 2025

Ville sätta regler för varje land

Biden-regeringen föreslog mot slutet att man skulle sätta landsspecifika tak för köp av amerikanska chips, för att den vägen göra det svårare för länder som exempelvis Malaysia att tillgodose den kinesiska efterfrågan.

Thea Kendler säger att utländska köpare av amerikanska chips dessutom skulle ha varit tvungna att gå med på nationella säkerhetsvillkor och där skulle ett förbud mot kinesiska företags åtkomst ha inkluderats.

I maj meddelade Donald Trumps regim att man skrotar de föreslagna landsspecifika taken, för att ”inte lägger en onödig regelbörda” på Nvidia och andra amerikanska företag.

I stället utfärdade man riktlinjer som varnar företagen och kräver att de vidtar åtgärder för att förhindra att amerikanska AI-chip används för att träna kinesiska AI-modeller.

Valde att byta bolag

De kinesiska ingenjörerna i exemplet ovan hade vänt sig till samma malaysiska datacenter i juli förra året och arbetade då via ett dotterbolag i Singapore.

ANNONS

När Nvidia och dess leverantörer började granska slutanvändare mer noggrant, valde det kinesiska företaget att i stället arbeta via ett malaysiskt bolag, vilket skulle ge en mindre noggrann granskning.

Det fungerade och de fyra återvände nyligen till Kina med flera hundra gigabyte data, inklusive modellparametrar som styr AI-systemets utdata, skriver WSJ.

Större än London och Frankfurt

Datacenter växer nu snabbt i Sydostasien för att serva både västkunder och kinesiska kunder.

Fastighetsföretaget Jones Lang Lasalle uppskattar att det nu finns nästan 2 000 megawatt datacenter-kapacitet i Singapore, Malaysia, Thailand och Indonesien, vilket motsvarande den kombinerade kapaciteten i London och Frankfurt, Europas två största datacentermarknader.

Ett annat exempel; Malaysia importerade AI-chips och andra processorer från Taiwan för 3,4 miljarder dollar i mars och april, mer än den totala importen av sådana chips 2024, enligt siffror från Taiwans internationella handelsmyndighet.

Nvidia-vd:n sågar AI-varning: “Håller inte med om något”. Dagens PS

Frustrerad Zuckerberg värvar AI-entreprenör för 140 miljarder. Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS