Dagens PS

Kalmar kommun utsatt för it-attack

Stortorget i Kalmar, bilden har beskurits. Kalmar kommun har utsatts för en it-attack
Stortorget i Kalmar, bilden har beskurits. Kalmar kommun har utsatts för en it-attack. (Foto: Wikimedia Commons CC BY 4.0/Boberger/Bengt Oberger)

Kalmar kommun har gått upp i stabsläge på grund av en rysk it-attack, det handlar om en hackergrupp som tidigare utfört liknande attacker.

Nico Werge, kommunikationschef i Kalmar kommun, bekräftar att kommunen har utsatts för en it-attack, det rapporterar Sveriges Radio.

Kalmar kommun har gått upp i stabsläge och räknar med att attackerna kommer pågå i minst en vecka.

”Vi själva stängde ned våra interna system för att det inte skulle gå vidare i fall det var ett intrång och det betyder att våra interna system för närvarande är nedstängda, vilket påverkar vårt arbete”, säger Nico Werge till Sveriges Radio.

Trots det ska kommunens kritiska system ändå fungera. För kommunens medarbetare ska vissa delar fungera via dator och mobil, med andra är det svårare.

”Det är svårt om man internt ska gå via nätverk, men vi kan koppla upp oss via molntjänsterna och då kan vi jobba vidare”, säger Nico Werge till Sveriges Radio.

Läs mer: Statsaktörer planerar cyberangrepp mot Sverige Dagens PS

CC BY-SA 3.0