Dagens PS

Data läcker ut från Servicenow-instanser

SaaS-tjänster ökar – säkerhetstänk hänger inte med
SaaS-tjänsterna fortsätter att sälja, men säkerhetstänket i organisationerna hänger inte med (Foto: Pexels)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 14 mars 2022Publicerad: 14 mars 2022

Säkerhetsföretaget App Omni har upptäckt ett fel i Servicenows molnbaserade plattform som gör att data läcker ut.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Komplexa felinställningar som tydligen är vanliga för de flesta SaaS-plattformar gör att data läcker ut från nästan 70 procent av Servicenow-instanser, det har säkerhetsföretaget App Omni upptäckt, skriver Computer Sweden.

Felet beror tydligen på en en kombination av överprovisering av tillstånd till gästanvändare och kundhanterade inställningar. Denna typ av felinställningar är, enligt App Omni, vanliga för de flesta SaaS-plattformar på grund av deras komplexitet.

ANNONS

Nu ska Servicenow jobba med att stoppa läckorna, de uppmanar även kunder att manuellt titta på problemet.

App Omnis vd Brendan O’Connor säger till CSO att SaaS-appar generellt sett inte får den säkerhetsgranskning de kräver och menar att kunderna inte förstår den delade ansvarsmodellen utan tror att molnleverantören hanterar allt åt dem.

Intresserad av ekonomi och teknik? Så här enkelt får du vår kostnadsfria nyhetstjänst.

Läs mer: Google vill köpa cybersäkerhetsföretag för miljardbelopp

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Reporter på Dagens PS med fokus på bland annat Life Science, hälsa och hållbarhet.

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Edvard Lundkvist och Emma Fällman i studion
Spela klippet
PS Studio

Kraftigt bakslag för Rysslands handel med Kina

14 sep. 2025
ANNONS
ANNONS