En ny undersökning från Boneo visar att både mäklare och köpare har blivit mer optimistiska. Samtidigt pekar prognoserna på prisökningar.
Snart kan det bli dyrare att köpa bostad


Mest läst i kategorin
I juni trodde endast 12 procent av mäklarna att bostadspriserna skulle sjunka under de kommande tre månaderna. Det är en tydlig minskning jämfört med maj, då motsvarande siffra låg på 21 procent.
Samtidigt har andelen mäklare som tror att priserna förblir oförändrade ökat till 60 procent – upp åtta procentenheter från månaden innan. Det tyder på en mer försiktig men stabil syn på marknaden.
Missa inte: “Glädjande”: Det ljusnar för dig som äger bostad. Dagens PS
Köparnas förväntningar stiger
Även på köparsidan syns ett skifte. 33 procent av de tillfrågade i juni trodde på stigande priser, vilket är fyra procentenheter fler än i maj. Det är ett trendbrott, enligt Boneo.
“Trenden med en växande andel mäklare och köpare som tror på stigande bostadspriser håller i sig”, säger Fredrik Engdahl, vd på Boneo, i ett pressmeddelande.

Färre vill köpa bostad direkt
Trots ökad optimism syns också en viss försiktighet bland köparna. Bara 20 procent planerar att köpa bostad inom den närmaste månaden – en nedgång med tre procentenheter jämfört med maj.
Istället ökar andelen som planerar att köpa “på obestämd tid” till 41 procent. Det tyder på att många vill avvakta och se hur läget utvecklas, särskilt nu under sommaren.
Även Danske Banks Boprisindikator visar att antalet genomförda transaktioner ligger lågt.
“Sommarmånader ska alltid tolkas med viss försiktighet, men det finns hopp om att bostadspriserna är nära botten för den här gången”, kommenterar Susanne Spector, Chefekonom på Danske Bank.
Då kan det bli dyrare att köpa bostad
Enligt Boneos Engdahl är det mycket som talar för att aktiviteten på marknaden kommer öka.
“Vi ser nu ett trendbrott där synen på marknaden blir allt mer positiv – och det kommer sannolikt att märkas under hösten genom fler genomförda affärer och ökade priser”, säger han.
Även Danske Bank tror att priserna är nära botten och att de kommer börja stiga i höst.
“Riksbanken sänkte räntan i juni och signaler om ytterligare stöd från såväl finans- och penningpolitiken bör innebära att bostadspriserna vänder upp mer tydligt i höst”, säger Spector.
Förändringar i regelverken kan spä på prisuppgången
Det finns dock ytterligare faktorer som kan elda på prisuppgången.
Det skärpta amorteringskravet från 2018 ska, enligt ett förslag, slopas, samtidigt som bolånetaket höjs från 85 till 90 procent.
“Ändrade amorteringsregler kan tända prisrally”, skrev Bjurfors i fjol. Enligt deras prognos kan priserna stiga med fem procent nästa år, och ännu mer om ekonomin återhämtar sig snabbare än väntat.
“Förslaget om ändrade amorteringsregler kan dessutom ge priserna extra skjuts. Även om beslut ännu inte är fattat och det kan dröja innan ändringarna införs, tror vi att många kommer agera i förväg eftersom det förväntas leda till högre bostadspriser”, sa Bjurfors före detta vd i ett pressmeddelande.
Läs också: Här hittar du Spaniens billigaste lägenheter. Dagens PS

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.