Glädjebesked från Skatteverket. Men du har bara en vecka på dig.
Skattelycka: Reglerna ändras i sista stund


Mest läst i kategorin
För några veckor sedan skrev DagensPS.se om att svenskar kunde få tillbaka skattepengarna redan till påsk om man anslöt sig till en digital brevlåda senast den 1 mars. Sammanlagt 1,2 miljoner svenskar hann i tid medan ytterligare 200.000 skaffade en digital brevlåda kommande två veckor. Och det får nu Skatteverket att ändra reglerna i sista stund, rapporterar Aftonbladet.
Tidsfristen förlängs till 26 mars.
”Vi vill stimulera anslutningen med digitala brevlådor. Vi såg att väldigt många fortsatte ansluta sig efter 1 mars och vi hade möjligheten att utsträcka tiden, säger Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket, till AB.
Ytterligare krav på den som vill ha pengarna till påsk är att du inte ska göra några ändringar i deklarationen samt att du godkänner den senaset 29 mars.
MISSA INTE: Supertips: 15 avdrag på deklarationen >
LÄS ÄVEN: Så blir du rik på skatteåterbäringen >








