Efter ett gäng räntesänkningar under 2025 har Riksbankens toppchefer nu själva fått känna av effekten på sina privata bolån.
Så låg ränta har Riksbankstopparna – ligger du lägre?


Mest läst i kategorin
Riksbankscheferna måste enligt lag redovisa sina lån offentligt. Därför vet vi att många av dem sitter med stora bolån.
Senast i juni kunde PS rapportera att vice riksbankschefen Anna Seim har ett bolån på maffiga 9,6 miljoner kronor. Erik Thedéen har i sin tur ett bolån på 4,2 miljoner.
Men, liksom för övriga Sverige, har deras snitträntor blivit lägre under året. Det visar en ny genomgång från jämförelsetjänsten Zmarta.
Thedéen tappar förstaplatsen
Riksbankschefen Erik Thedéen har länge haft både lägst bolån och lägst ränta i direktionen.
Under hösten föll hans lägsta ränta på ett enskilt lån ända ner till 2,05 procent. Men eftersom han har tre olika bolån landar hans samlade snittränta på 2,26 procent.
Det är en rejäl förbättring jämfört med januari, då hans snittränta låg på 3,29 procent. Det innebär att Thedéens ränteutgifter har gått från närmare 11 700 kronor i januari till knappt 8 000 kronor i december, före ränteavdrag.
Trots det är hans lån inte billigast.
Vill du få dagens viktigaste nyheter direkt i inkorgen?
Senaste nytt
Anna Seim förhandlade bäst
Det är istället vice riksbankschefen Anna Seim som fått ner sin ränta mest.
Hennes snittränta ligger nu på 2,19 procent, vilket enligt Zmarta är ”sju punkter bättre än Riksbankschefen”. Hon är också den i direktionen som amorterat mest: över 105 000 kronor under året.

På tredje plats hamnar Aino Bunge med en snittränta kring 2,37 procent.
Per Jansson ligger högst med 2,66 procent.
I snitt landar hela Riksbanksdirektionens räntor på 2,39 procent, lägre än bankkundernas genomsnittliga snitträntor som i oktober låg på 2,66 procent.
“Riksbankstopparna förtjänar en bättre ränta helt enkelt för att de har en låg belåningsgrad, hög lön och stort sparkapital. Men det visar också att det går att få bättre ränta för den som tar sig tid att jämföra”, kommenterar Ola Söderlind, hushållsekonom på Zmarta.
Bunge går miste om fullt avdrag
Trots sina relativt låga räntor är det Aino Bunge som haft de största ränteutgifterna under 2025. Hon har betalat över 230 000 kronor i ränta och hamnar därmed långt över gränsen för fullt ränteavdrag, som går vid 100 000 kronor per person och år.
Hon är dessutom ensam om att ha fått en högre snittränta under året – något som beror på att ett mycket förmånligt bundet lån löpte ut i januari.
Till våren kan hon ändå se fram emot närmare 60 000 kronor i skatteåterbäring.
Läs också:
Därför nekas svenskar bostad: “Det är orimligt”. Dagens PS
Bolån i Riksbankens toppskikt – nu går det neråt. Realtid

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet












