Dagens PS

Personer med "socialbidrag" tvingas ut i jobb

jobb
Ministrarna Anna Tenje (M) och Johan Britz (L) anser att det måste löna sig mer att arbeta än att få bidrag. (Foto: Henrik Montgomery/TT)

Ny reform ska sätta press på personer med försörjningsstöd att aktivera sig mer för att få jobb och klara sin försörjning själv.

Regeringen inför ett aktivitetskrav på personer som får försörjningsstöd – det som förr kallades socialbidrag – och Arbetsförmedlingen har fått i uppdrag att förbereda reformen.

Tanken är att den ska träda i kraft vid halvårsskiftet 1 juli i år.

”Under lång tid har personer som fått försörjningsstöd passiviserats. Man har kunnat få bidrag utan motprestation”, säger arbetsmarknadsminister Johan Britz (L).

Socialnämnden ska meddela Arbetsförmedlingen när en person är aktuell för det nya politiska kravet på att aktivera sig mer på jobbmarknaden.’’

Anna Tenje: Jobb måste löna sig mer än bidrag

”Det måste löna sig mer att arbeta än att leva på bidrag. Konsekvensen av ett långvarigt bidragsberoende är förödande. Både för den som cementeras in i ett bidragsberoende och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med ett aktivitetskrav ställer vi tydliga krav både på kommunerna att erbjuda rätt insatser och på individen att ta steg mot egen försörjning”, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M) i pressmeddelandet.

Även Sveriges kommuner och regioner är involverade kring den nya regeringsreformen i informationsutbytet mellan landets socialnämnder och arbetsförmedlingar.

Regeringskansliet har begärt löpande information och en muntlig avstämning från myndigheterna senast 1 juni 2026 och senast 15 januari 2028 ska en slutredovisning ske av vidtagna åtgärder och resultat. 

Läs även: Nya förslaget: 14 000 i månaden utan att göra något DagensPS

Läs också: Jobbonär? Då kan du få bidrag på 100 000 kronor E55