Dagens PS

Myndighetsbråk kostar skattebetalarna miljoner

Riksgäldsdirektör Hans Lindblad är starkt ifrågasatt och notan för bråket på den statliga myndigheten landar på Skattebetalarna. (Foto: TT)
Riksgäldsdirektör Hans Lindblad är starkt ifrågasatt och notan för bråket på den statliga myndigheten landar på Skattebetalarna. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 19 sep. 2019Publicerad: 19 sep. 2019

Notan skyhög för myndighetens utköp av medarbetare. Högsta chefen pekas ut som problemet.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Notan hög för Riksgäldens utköp av medarbetare. Högsta chefen pekas ut som problemet.

Det är Dagens Industri (obs, inloggning krävs) som uppger att turbulensen på statliga Riksgälden står skattebetalarna dyrt.

Personalens förtroende för riksgäldsdirektören Hans Lindblad uppges vara allvarligt skadat, enligt flera artiklar, och bara under det senaste året har myndigheten spenderat över 4 miljoner kronor på att köpa ut fyra medarbetare, enligt tidningen.

”Utköp är ett förhandlingsläge där två parter kommer överens och som kan tillämpas när möjligheterna uttömts att få ett samarbete att fungera. Arbetsgivarverkets uppfattning är att det bör användas restriktivt i staten då vi finansieras av skattemedel”, säger Lars Andrén, kommunikationschef på Arbetsgivarverket, till Di som berättar att även tre it-chefer köptes ut på Riksgälden 2017 och att kostnaden då för skattebetalarna var 3 miljoner kronor.

Enligt Riksgälden har man ”försökt att hitta andra lösningar” än att köpa ut personal.

Hans Lindblad har varit chef på Riksgälden sedan 2013.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Shoppa aktier och fonder utan avgift
Nordnet logo

Roligare sparande i aktier och fonder! Ge ditt sparande en flygande start. Nordnet bjuder på courtaget och återbetalar alla dina fondavgifter tills du nått 50 000 kr i samlat sparande.

Öppna konto!
ANNONS
ANNONS