Ett anonymt loppisfynd på en loppmarknad i Uppsala visade sig vara ett konsthistoriskt fynd av sällsynt dignitet.
Loppisfynd för 20 kronor blev en miljonaffär – Knut Knutson häpnar


Mest läst i kategorin
Det som började som ett vardagligt loppisbesök på 1980-talet slutade i en av årets mest uppmärksammade auktionsaffärer i Sverige.
En kvinna betalade 20 kronor för en liten Buddha-figur utan att ana att föremålet bar på en historia som sträckte sig över 600 år tillbaka i tiden.
När skulpturen nyligen togs in för värdering hos Stockholms Auktionsverk väcktes snabbt misstankar om att det rörde sig om något långt mer exklusivt än ett dekorativt prydnadsföremål.
En expertgranskning bekräftade snart fyndets verkliga ursprung. Det skriver unt.
Ett mästerverk från Mingdynastin
Den 19 centimeter höga skulpturen är gjuten i förgylld brons och föreställer Shakyamuni Buddha.
Utförandet visar tydliga kännetecken från tidig Mingdynasti under 1400-talet, en period vars kejserliga verkstäder är kända för extrem hantverksskicklighet och höga estetiska ideal.
Liknande skulpturer finns i dag endast på några av världens mest prestigefyllda museer och samlingar.
Det gjorde att intresset snabbt tog fart när objektet presenterades inför auktion.
“Det är helt fantastiskt och mycket ovanligt att ett verk av den här kvaliteten dyker upp i privat ägo i Sverige, säger Elisabet Fellbom, specialist på asiatisk konst vid Stockholms Auktionsverk. Det skriver Allas.
Läs mer: Skynda fynda – USA blir en “loppmarknad” – Dagens PS
Senaste nytt
Budgivning långt över förväntan
Utropspriset sattes till 500 000–600 000 kronor, en nivå som redan då signalerade föremålets betydelse.
Men under The Asian Fine Art Sale i början av december eskalerade budgivningen snabbt, med internationella köpare på linjen.
När klubban föll stannade slutpriset på 2 437 500 kronor. Köparen kom från Kina, vilket ytterligare understryker verkets kulturella och historiska tyngd på den globala marknaden.
“Jag blev ärligt talad förvånad. Samtidigt är den här typen av konstföremål mycket efterfrågade internationellt”, säger Knut Knutson.
Ett fynd som väcker hopp
Säljaren, som är i 70-årsåldern och vill förbli anonym, följde auktionen på plats och uppges ha varit djupt rörd över utfallet.
Historien har redan blivit en inspiration för både samlare och loppisbesökare.
Den påminner om att stora värden ibland gömmer sig där man minst anar det, och att tålamod, nyfikenhet och en smula tur fortfarande kan ge utdelning långt bortom det förväntade.
Missa inte:
Skynda fynda – USA blir en “loppmarknad” – Dagens PS
Det här önskar sig fyra av tio i julklapp – Dagens PS

Bevakar nyheter inom bil och techsektorerna.

Bevakar nyheter inom bil och techsektorerna.

Att spara & investera ska vara enkelt och inspirerande för alla. Upptäck hur vi kan hjälpa dig lyckas med sparandet, läs mer och öppna ett konto hos Nordnet nedan.











