Dagens PS

Det här gör Stefan Ingves i dag

stefan ingves
Stefan Ingves var riksbankschef under 17 år (Foto: Fredrik Sandberg / TT).

Vid årsskiftet lämnade riksbankschef Stefan Ingves sin post, som han hade haft i 17 år. Nu börjar ett nytt kapitel.

Under ett år befinner sig Stefan Ingves i en karensperiod. Det innebär att alla hans uppdrag måste godkännas av Riksbankens fullmäktige.

Ett uppdrag som nu godkänts är rollen som ”senior fellow”, föreläsare och anknuten forskare, vid Handelshögskolan i Stockholm. Institutet där han inom kort kommer att börja arbeta heter Swedish House of Finance.

”Han har enorm erfarenhet som vi hoppas att forskare och studenter ska ha utbyte av”, säger Bo Becker, chef för institutet Swedish House of Finance, till Dagens Nyheter.

70-årige Stefan Ingves arbetade som riksbankschef i 17 år och slutade vid årsskiftet. Då var han den riksbankschef som suttit längst på posten under de senaste 50 åren.

Läs mer: Ingves snuvad på 300 000 kronor efter lönetabbe