Dagens PS

Hemnet: Rekordmånga bostäder till salu

bostadsrätter
Rekordmånga bostadsrätter ligger ute till försäljning. (Foto: TT)
Malin Beeck
Malin Beeck
Uppdaterad: 15 aug. 2022Publicerad: 15 aug. 2022

Efter en inbromsning på marknaden i samband med Riksbankens räntehöjningar ligger nu rekordmånga bostäder ute till försäljning på Hemnet. Men köparna är klart färre.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Erik Holmberg, analytiker på Hemnet säger till Nyhetsbyrån Direkt (Dagens Industri) att sajten nu har ett rekordstort antal bostäder till salu efter sommaren. Det var inte oväntat, förklarar han. Men marknaden ser annorlunda ut än vad den tidigare har gjort.

Även om många objekt läggs ut till försäljning är det också många som förblir osålda.

Erik Holmberg tror att utbudet kan fortsätta att stiga ytterligare ett tag, trots att det inte är det vanliga mönstret för bostadsmarknaden.

I huvudsak är det bostadsrätter som blir till salu, men även antalet villor ökar. Jämfört med mitten på 2010-talet är antalet objekt till försäljning fortfarande lågt.

Läs också:

Avgifter höjs – dubbelsmäll för bostadsrättsägare

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Vi ger dina pengar möjlighet att växa – kom igång med ett roligare sparande
Nordnet

Att spara & investera ska vara enkelt och inspirerande för alla. Upptäck hur vi kan hjälpa dig lyckas med sparandet, läs mer och öppna ett konto hos Nordnet nedan.

Öppna konto på Nordnet här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS