Dagens PS

Här jobbar tusentals svenska pensionärer: "Inte så konstigt"

Jobbonär
Många skogsarbetare är jobbonärer (Foto: Vegard Wivestad/TT)

För hundratusentals svenskar är pensionsåldern början på en ny kombination. Under 2024 fanns det 263 000 personer i åldrarna 62 till 86 år som både tog ut allmän pension och hade en pensionsgrundande inkomst. Det visar en ny rapport från Pensionsmyndigheten.

Gruppen kallas jobbonärer och motsvarade 11 procent av Sveriges äldre befolkning.

De vanligaste åldrarna för att vara jobbonär var 66, 67 och 68 år. Därefter minskar antalet med stigande ålder. Bland personer mellan 80 och 86 år fanns omkring 15 000 jobbonärer.

Det är, förvisso, en liten nedgång jämfört med tidigare år – något som har sin förklaring. 

”Vi ser en liten minskning i andelen jobbonärer för 2024 jämfört med 2023. Det beror på att den lägsta åldern för att ta ut inkomstgrundad pension har höjts, och då kan 63-åringar inte längre definieras som jobbonärer. När fler personer väljer att senarelägga sitt pensionsuttag så innebär det att färre blir jobbonärer, allt annat lika”, säger Linda Wiese, analytiker på Pensionsmyndigheten.

Läs även: Jobbet svenskarna undviker – trots lön på 56 800 kronor i månaden. Dagens PS

Här är jobben de har

Bland kvinnliga jobbonärer var det vanligaste yrket skötare eller personlig assistent. Drygt 11 600 kvinnor, motsvarande 10,4 procent av de kvinnliga jobbonärerna, fanns i den gruppen.

Bland männen toppades listan av lastbils- och bussförare. Där arbetade 8 200 manliga jobbonärer, vilket motsvarar 5,4 procent av männen i gruppen.

Missa inte: Pension: Avgiften svenskarna missar – lev för 8 700 kronor i månaden. Dagens PS

Skogsarbetarna sticker ut

Allra högst andel finns dock bland skogsarbetare. Där var 62,9 procent av kvinnorna och 43 procent av männen jobbonärer, sammanlagt drygt 5 000 personer.

Förklaringen ligger delvis i hur statistiken fungerar. 

”Personer som äger en skogsbruksfastighet anses vara företagare och bedriva verksamhet. Om personen då har ett pensionsuttag kommer eventuella inkomster från skogsbruket i kombination med pensionsinkomsterna göra att personen klassas som en jobbonär som är egenföretagare inom skogsbruk”, förklarar Linda Wiese.

Många driver eget

Rapporten visar också att egenföretagare är tydligt överrepresenterade bland jobbonärer. Bland kvinnliga jobbonärer var 11 procent egenföretagare. Bland männen var andelen 20 procent.

Det kan jämföras med äldre personer som arbetar utan att ta ut pension. Där var bara drygt 2 procent av kvinnorna och knappt 5 procent av männen egenföretagare.

”Vi ser att andelen egenföretagare ökar med stigande ålder, oavsett om personen väljer att ta ut sin pension eller inte. Jobbonärerna var även överrepresenterade inom mer praktiska yrken och yrken som mer är av typen bisyssla och då är det kanske inte så konstigt att man väljer att bli egenföretagare”, avslutar Wiese.

Läs också: Pensionen når 70 procent av lönen – siffran kan lura många. E55

Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Mest lästa i kategorin

Yrken

Jobbet svenskarna undviker – trots lön på 56 800 kronor i månaden

26 maj 2026