Bankernas bruttomarginal på bolån minskade med 3 punkter under det andra kvartalet 2020.
Bankernas vinster på bolånen sjunker


Mest läst i kategorin
Vid utgången av det andra kvartalet uppgick marginalen till 1,26 procent, jämfört med 1,29 procent det första kvartalet.
Det skriver Finansinspektionen i ett pressmeddelande.
Bankernas finansieringskostnad för bolån ökade under slutet av det första kvartalet 2020 i den finansiella turbulens som utbrottet av coronaviruset medförde. Den högre finansieringskostnaden bestod under stora delar av kvartal två, även om den började sjunka under slutet av kvartalet.
Utlåningsräntan för bolån var i princip oförändrad, vilket tillsammans med högre finansieringskostnader innebär att bruttomarginalen på bolån minskade, skriver myndigheten.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Bredbandsval.se är en oberoende tjänst som gör det enkelt att jämföra och beställa bredband och TV-paket på nätet. Vi är stolta över att varje månad kunna hjälpa tusentals svenskar att göra ett aktivt bredbandsval och spara mycket pengar! Som användare kan du alltid lita på att vi står på din sida. Och du, tjänsten är helt kostnadsfri.









