Energidrycksbolaget Red Bull har nu officiellt presenterat den slutliga designen av sin första serietillverkade bil – RB17.
Red Bull presenterar slutdesignen av hyperbilen RB17


Mest läst i kategorin
Energidrycksföretaget har visserligen byggt bilar till Formel 1 under många år nu, men det här är den första som ska säljas på marknaden. Den banfokuserade hyperbilen, som först visades upp 2022, är nu ett stort steg närmare verkligheten och ser redo ut att släppas lös på racingbanan.
Formel 1-inspirerad
RB17 presenterades ursprungligen som en Formel 1-inspirerad bil för två personer, och grundkonceptet består. Proportionerna ligger fortfarande mycket nära Red Bulls F1-bil, men flera detaljer har förfinats längs vägen – inte minst frontens utformning, som nu fått ett mer färdigt och aggressivt uttryck, rapporterar Robb Report.
Drivlinan består av en hybridlösning med en V10-motor i centrum. Förbränningsmotorn levererar omkring 1 000 hästkrafter, medan en elmotor bidrar med ytterligare cirka 200, vilket ger en total effekt runt 1 200 hästkrafter. Bakom konstruktionen står den legendariske F1-designern Adrian Newey, som numera arbetar för Aston Martin men fortsatt följer RB17-projektet på nära håll.
Enligt brittiska Top Gear har Newey haft möjlighet att konsultera även efter sin flytt.
“Men till viss del fick vi vad vi behövde från honom, vi vet hur han ville att bilen skulle se ut och han finns alltid tillgänglig i telefonen om vi behöver honom. En av de sista ändringarna Adrian gjorde var att flytta avgasröret till motorkåpans baksida”, säger Red Bull Advanced Technologies tekniske chef Rob Gray till sajten.
En lösning som krävde omfattande arbete med värmehantering för att undvika, som Gray uttrycker det, ”att saker börjar brinna”.
Bankörningar till sommaren
Bland de mer vardagsnära nyheterna finns nu också en vindrutetorkare, liksom en grundläggande interiör. Samtidigt pågår fortsatt testning, med de första riktiga bankörningarna planerade till sommaren. Serieproduktionen väntas däremot inte starta förrän i början av 2027.
Totalt kommer endast 50 exemplar av RB17 att byggas. Prislappen beräknas överstiga 6 miljoner dollar per bil, motsvarande 55 miljoner kronor – men för den exklusiva kundkretsen är väntan sannolikt en del av upplevelsen.
Läs även: Red Bulls försäljning ökar – tack vare Formel 1 (Dagens PS)
Läs även: Från dammråttor till banrekord – nu bygger Dreame en hyperbil (Dagens PS)

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.

Vinterfolk kör Volkswagen ID.7 Tourer, elkombin för Sverige – med fyrhjulsdrift.









