Volvo EX60 är här. Fakta är lagda på bordet – nu återstår frågan: vad tycker motorjournalisterna i Sverige och Europa?
Experterna om Volvo EX60: Modellen är viktig för Volvo


Mest läst i kategorin
Volvo EX60 presenterades i dag som märkets nya mellanstora el-SUV och blir en viktig pusselbit i Volvos elektrifierade framtid. Modellen är byggd på den nya SPA3-plattformen, utvecklad specifikt för elbilar, och ersätter på sikt den roll som XC60 haft i Volvos sortiment.
EX60 lanseras med flera drivlinor, både bakhjulsdrift och fyrhjulsdrift. Räckvidden anges till upp till 810 kilometer enligt WLTP-körcykeln, beroende på version.

Bilen använder ett 800-volts elsystem som möjliggör snabbladdning med upp till 400 kW, vilket enligt Volvo ska ge cirka 340 kilometer räckvidd på tio minuter.
Interiört introduceras ett nytt infotainmentsystem där Google Gemini är integrerat som röstassistent.

Produktionen ska ske i Torslanda i Göteborg, och priset i Sverige väntas börja runt 689 000 kronor och sträcka sig upp mot cirka 809 000 kronor beroende på utrustningsnivå.
Detta är alltså grunderna. Sedan börjar det intressanta – hur togs bilen emot?

Svenska motorjournalister: Viktig, men inte problemfri
Flera svenska motorjournalister är överens om att EX60 är mer än ännu en ny modell. Teknikens Värld beskriver lanseringen som ett tekniskt skifte snarare än en vanlig modelluppdatering, där SPA3-plattformen ses som ett tydligt avstamp för kommande Volvo-generationer.

I Aftonbladet lyfts jämförelsen med BMW iX3 och Tesla Model Y, där EX60 pekas ut som Volvos försök att möta konkurrenterna på deras egen hemmaplan: räckvidd, laddning och mjukvara.
Tonen är försiktigt positiv, men flera journalister påminner om att siffror på pappret inte alltid betyder samma sak i verkligheten.

Göteborgs-Posten fokuserar mindre på bilen och mer på betydelsen. För Volvo Cars är EX60 en modell som måste fungera kommersiellt, särskilt när konkurrensen i mellanklassen hårdnar och marginalerna krymper.
Senaste nytt
Europeiska röster: Tekniskt kliv, men väntan på verkligheten
Även ute i Europa är mottagandet nyanserat. Auto Express och Carwow pekar på räckvidden och laddningen som tydliga styrkor, men noterar samtidigt att många tillverkare nu lovar liknande siffror. Skillnaden, menar de, kommer att avgöras när bilarna testas i vardagstrafik.

I brittiska The Times beskrivs EX60 som ett logiskt steg för Volvo: mindre dramatik, mer struktur. Det ses som ett medvetet val i en tid då många elbilar försöker sticka ut med design snarare än funktion.
Tekniksajter som TechRadar har i stället fastnat för mjukvaran och Googles Gemini-integration, som kan bli en fördel – om den fungerar lika smidigt i praktiken som under presentationen.

Sammanfattning: Många röster, samma slutsats
Samlar man rösterna blir bilden tydlig. Volvo EX60 ses som en nödvändig modell, inte en uppvisning. Journalisterna är överens om att bilen är tekniskt intressant, strategiskt viktig och försiktigt lovande. Men domen skjuts upp.

Som förr i tiden: det är först när bilen rullar på svenska vägar som sanningen visar sig. Och det är kanske precis så Volvo vill ha det.
”Vi säljer bilar med förlust” – ett nödrop från bilindustrin
Stellantis Europachef varnar för att regler och kostnader driver industrin mot en återvändsgränd – och att kunderna inte följer med. Den europeiska
Missa inte:
Bensinkort 2026 – här är skillnaderna som faktiskt spelar roll. E55
Batterichocken: Slut på daglig laddning? Realtid
Harvard-läkaren sågar trendiga kostråd – här är svaret på ett längre liv. News 55

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig [email protected]

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig [email protected]

Sverige är ett kombiland, vi ser till att det förblir så. Vinterfolk kör Volkswagen ID.7 Tourer, elkombin för Sverige – med fyrhjulsdrift.Se erbjudandet här!












