Trots strafftullar och avsaknad av officiell närvaro är Xiaomi det mest sålda kinesiska elbilsmärket via direktimport i Europa.
Direktimporten rusar – Xiaomi i topp i Europa


Mest läst i kategorin
Den kinesiska exportplattformen China EV Marketplace, CEVM, har publicerat sin årliga sammanställning över vilka märken som säljer bäst via direktimport från Kina.
Resultatet visar en tydlig trend: köpare i Europa hittar vägar runt traditionella återförsäljarnät – och Xiaomi står som tydlig etta.
CEVM beskriver sig som den största detaljhandelsplattformen för internationella leveranser av nya och begagnade elbilar från Kina. Sedan 2022 har bolaget helt lämnat förbränningsmotorer bakom sig och fokuserar enbart på laddbara alternativ – rena elbilar och laddhybrider.
Sortimentet omfattar allt från personbilar och transportfordon till bussar och golfbilar.
Under 2025 levererade plattformen 11 000 fordon globalt. Året innan låg siffran på 3 400. Det innebär en ökning på 224 procent.
En viktig förklaring är en ny tjänst som lanserades i augusti: dörr-till-dörr-leverans inom EU.

Från fabrik i Kina till registreringsskylt i EU
Den nya tjänsten innebär att kunden beställer bilen i Kina medan CEVM sköter transport, tullhantering och nödvändiga registreringsdokument. Det handlar främst om EU:s så kallade IVA-homologering enligt artikel 45, vilket möjliggör registrering i ett medlemsland.
Planen för 2026 är att stärka närvaron i Europa ytterligare. Ett nätverk för eftermarknad ska öppnas under första kvartalet och ett pilotprogram med lagerbilar är på gång.
Ambitionen är att göra det enklare att köpa kinesisk elbil utan att behöva vänta på officiella etableringar.
Missa inga nyheter – prenumerera på Dagens PS Motorbrev.
Senaste nytt
Xiaomi överraskar – prestandamodellen sticker ut
Att Xiaomi toppar försäljningen i flera stora EU-länder, däribland Tyskland, Nederländerna, Spanien och Italien, är anmärkningsvärt. Märket har ännu ingen officiell försäljning i Europa, men intresset är uppenbart.
Särskilt intressant är att tio procent av de sålda bilarna är prestandavarianten Ultra. I Kina står den versionen för omkring 2,5 procent av märkets totala volym.
Europeiska kunder verkar alltså ha en förkärlek för de mer kraftfulla utförandena – en tradition som känns igen sedan länge på vår kontinent.
Under 2025 sålde Xiaomi över 400 000 bilar globalt och siktar på en formell lansering i Europa 2027.

Lyx i öknen och volym i Sydamerika
I Mellanöstern är det en annan kinesisk aktör som dominerar. Maextro, ett premiummärke kopplat till Huawei, är mest sålt i Saudiarabien och Oman. Märket erbjuder en enda modell, Maextro S800, positionerad som en konkurrent till Maybach.
Priset i Kina ligger runt 1 miljon yuan, motsvarande cirka 1 500 000 kronor.
I Sydamerika är det i stället Chery och dess närstående märken som leder utvecklingen. I Brasilien är iCar den mest sålda modellen via plattformen.
Läs också: XPENG: När bilen behöver både eluttag och startbana. Dagens PS
Tullar bromsar – men bara för vissa
EU:s strafftullar på upp till 35 procent för Kina-tillverkade rena elbilar har påverkat utvecklingen. Laddhybrider omfattas däremot inte av dessa avgifter.
En teknisk detalj har dock fått konsekvenser.
Så kallade räckviddsförlängare, EREV, klassas som rena elbilar och träffas därför av tullarna. Det beror på att förbränningsmotorn enbart fungerar som generator och inte driver hjulen direkt.
Konstruktionen skiljer sig från traditionella laddhybrider, som oftast är parallellhybrider.
Försäljningen av EREV-modeller i Europa har därför minskat tydligt. CEVM räknar dock med en återhämtning under 2026, då EU uppges överväga att ersätta strafftullarna med ett system baserat på minimipriser.
Målet är att fördubbla den internationella försäljningen under året. Nya marknader, däribland Kanada, står på tur.
Missa inte:
Efter lugnet – inflationen rusar i januari: Elpriset är boven. News 55
Jätten slår rekord med 440 miljarder kronor i vinst. Realtid
Experter efter jätterallyt – kronan bromsar in i år. E55
Oavsett vad vi tycker: Audis grill blir standard. Dagens PS

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig asa.wallenrud@dagensps.se

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig asa.wallenrud@dagensps.se












