Frisq tar in 64 miljoner till healthtech-satsning

Uppdaterad: 15 sep. 2020Publicerad: 13 jan. 2020
Patienten ska få lättare koll på sin behandling. (Foto: TT)

Företaget Frisq nya system gör det lättare för vårdinrättningar, patienter och apotek att dela information. Nu tar man in mångmiljonbelopp för att trappa upp satsningen.

ANNONS
ANNONS

Vinnaren med systemet ska vara patienten, som lättare kan se hur behandlingen fortgår. Företaget tar nu via en företrädesemission in över 64 miljoner kronor. För nästan ett år sedan tog man in 67 miljoner kronor via en nyemission, skriver Breakit.

”Vi har nu en kommersialiserbar och unik produkt som möjliggör stora vinster för hälso- och sjukvården globalt, samtidigt som produkten används i skarpt läge av den svenska sjukvården”, säger Martin Irding, vd för Frisq i ett pressmeddelande, enligt Breakit.

I styrelsen för företaget sitter den förre socialministern Göran Hägglund. Swedbank Robur Fonder och Handelsbanken Fonder är några av investerarna i företaget.

ANNONS
ANNONS
ANNONS
ANNONS