5g-auktionen över på nolltid

Ericsson i Kina
Ericssons framtid i Kina blev lite osäkrare när det nu står klart att en utvecklingsavdelning i Nanjing läggs ner. (Foto: Jack Sloop/Unsplash)
Johan Augustin
Johan Augustin
Uppdaterad: 22 nov. 2021Publicerad: 21 jan. 2021

Den försenade 5g-auktionen klubbades snabbt igenom. Alla inblandade operatörer fick det utrymme de behövde, och dessutom billigt.

Auktionen som inleddes på tisdagen skulle ta två till tio arbetsdagar, enligt Post­ och telestyrelsen, PTS.

Istället blev den klar första dagen.

“Finns det frekvenser till alla kommer inte auktionen dra ut på tiden”, säger Anna Beckius, chef för enheten för spektrumanalys på PTS, till Di.

Telia köpte mest

Av totalt 300 MHz köpte Telia mest, med 120 MHz.

Telenors och Tele2:s samägda nätbolag Net 4 Mobility tog 100 MHz, och Tre­bolaget Hi3G 80 MHz.

Samtliga tre opera­törer fick det minimum på 80 MHz som krävs för att leve­rera 5g-­tjänster.

Ingen stor prisutveckling

Utgångspri­set var 100 miljoner kronor per block, totalt 1,5 miljarder kro­nor för 15 block. Auktionspriset hamnade på drygt 1,9 miljarder – efter fyra rundor.

”Man kan säga att det inte har blivit jättestor prisutveckling i auktionen”, klargör Anna Beckius som inte tycker att uteslutningen av Huawei som leverantör har påverkat slutpriset.

“Om du alls är med i auktionen eller inte, det påverkas ju av de rättsliga förutsättningarna”, säger hon och sammanfattar:

“Men när du väl är med i auktionen och hur mycket du väljer att köpa – då är det i så fall en margi­nell påverkan, för att du måste ta lite av din ’5g­-byggarbud­get’ – och då har du inte lika stor kassa.”

Läs mer: Start i dag för 5G-auktion – här är aktörerna

Johan Augustin
Johan Augustin

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Johan Augustin
Johan Augustin