Vi behöver bättre koll på mögel. I dag slänger vi möglig mat även när den kunnat ätas upp. Påbudet kommer från Livsmedelsverket.
Möglig mat är inte det sämsta


Mest läst i kategorin
I dag slänger den genomsnittlige svensken, enligt en uppskattning, 16 kilo mat per person och år.
Det är framför allt frukt, grönsaker, bröd och matrester som kastas och en av orsakerna till att mat slängs är mögel.
Nu har Livsmedelsverket genomfört en undersökning för att ta reda på vad svenskarna har för kunskap om möglig mat. Inte minst handlar det om huruvida de vet vilken mat som faktiskt går att äta om man bara tar bort möglet.
Svenskt fika en myt? Så mycket kaffe slängs. Dagens PS
Generella rådet: ”Ät inte”
”Mögelgifter kan vara mer eller mindre skadliga för hälsan och eftersom det inte går att se med blotta ögat om möglet är giftigt eller inte är Livsmedelsverkets generella råd att inte äta livsmedel som har möglat”, inleder Karin Fritz, matsvinnsexpert på Livsmedelsverket, med i en gardering.
”Men det finns undantag och undersökningen visar att kunskapen kring mat som har möglat behöver öka, både för att minska risken att folk blir dåliga av maten och för att förebygga att mat slängs i onödan”, påpekar hon sedan.
Julbord – då slänger vi mer mat. Dagens PS

Senaste nytt
Fyra av tio slänger alltid
Nästan 40 procent av de svarande i undersökningen slänger alltid möglig mat, medan drygt 60 procent uppger att de försöker skära eller skrapa bort mögel från livsmedel.
Hur de svarar varierar mellan olika livsmedel.
Mögel är naturligtvis en hälsofråga, eftersom du kan bli sjuk av att äta möglig mat. Men det finns också potential att minska matsvinnet genom att öka kunskapen om vilka livsmedel du kan äta efter att ha tagit bort möglet, påpekar verket.
Det här är första steget
”Första steget är att förebygga att mögel ens uppstår. Steg två är att ha koll på om du kan äta ett livsmedel efter att du tagit bort möglet. Förebygg mögel genom att förvara kylvaror så svalt som möjligt, sänk temperaturen i kylen till 4 grader, och använd frysen för långtidsförvaring, säger Karin Fritz.
Fler råd om möglig mat finns på Livsmedelsverkets webbplats under Mögliga livsmedel
Fyra fakta om svenskar och möglig mat
* Majoriteten (82 procent) känner till att det räcker att skära bort möglet med en liten marginal (två centimeter) om hårdosten möglat.
* Kunskapen om att bröd som möglat ska slängas helt och hållet är lägre (x62 procent). Rådet gäller även färdigskivat bröd.
*Nästan hälften (48 procent) äter inte apelsin eller andra citrusfrukter som möglat, trots att frukten kan ätas efter att möglet skurits bort med marginal (minst två centimeter).
* Mellan 15-20 procent vet inte vad som gäller för frukt och bär som säljs i tråg – att de som möglat kan rensas bort och övriga kan ätas.
(Källa: Livsmedelsverket)
Unga slänger dubbelt så mycket mat. Dagens PS
Här ändras priset i matbutiken – hundra gånger per dag. Realtid

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.