Tycker du vi ser lite snyggare ut så här mitt i sommaren? Det kan stämma. Försäljningen av kläder och skor steg kraftigt under juni.
Vi är i alla fall snygga i sommar...


Mest läst i kategorin
Svensk modehandel tog ett rejält glädjesprång i juni. Försäljningen av både kläder och skor ökade tvåsiffrigt.
Framför allt visar Svensk handels stilindex att dammode, e-handel och lågprissegmentet blev vinnare i juni.
Tog fart efter svag majmånad
Efter svaga majsiffror tog modehandeln åter fart under juni. Skohandeln ökade med 12,4 procent och försäljningen av kläder landade på 10,1 procent. Siffrorna är den största ökningen hittills i år.
”Efter ett tufft år får vi äntligen glädjande siffror från landets modehandlare. Sommarhandeln gav försäljningen en rejäl skjuts. Klänningar, sandaler och shorts var några av månandens storsäljare”, sammanfattar Svensk handels vd Sofia Larsen.
Sämre än väntat för H&M:s stora utmanare. Dagens PS

Sommaren drev försäljning
En del av förklaringen till siffrorna är sommarrean, som drivit på försäljningen. Den har annars låtit vänta på sig under en kall vår och maj blev svagt försäljningsmässigt.
”Vi såg ett uppdämt behov av att handla nya kläder och skor som tog fart i samband med sommarrean. För handlarnas del hade det givetvis varit ännu bättre att få sälja varorna till fullpris. Readriven handel tär på lönsamheten”, säger Sofia Larsen.
Stilindex visar att försäljningen av dammode gick starkast. Damkläder steg med 15,7 procent och damskor med 13,4 procent.
Lågprishandeln var segmentet som noterades för den största ökningen. Även försäljningen i e-handeln ökade stort.
”Ska bli intressant”
”Det ska bli intressant att följa om månandens positiva siffror en tillfällig ljusglimt eller ett tidigt tecken på en vändning. För handeln och den svenska ekonomin i stort behöver konsumtionen ta fart igen”, säger Sofia Larsen och kräver aktivitet från regeringen.
”Här vilar också ett stort ansvar på regeringen. Vi förväntar oss åtgärder som stimulerar konsumtionen i höstens budget”.
Kläder: Second hand och laga går bra, men inte att hyra. Dagens PS
Svenska jobb på spel – Temus tillväxt skakar näringslivet. Realtid

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.