Detaljhandeln, dagligvaruhandeln och sällanköpshandeln ökade i Sverige sina försäljningsvolymer i augusti, visar nya SCB-siffror.
Uppåt för handeln i Sverige – men sämre än i fjol


Mest läst i kategorin
Enligt statistiken ökade detaljhandelns försäljningsvolym med 0,2 procent, jämfört med månaden före, kalenderkorrigerat och säsongsrensat.
Dagligvaruhandeln i Sverige, exklusive Systembolaget, ökade med 0,3 procent medan sällanköpshandeln noterade en ökning med 0,2 procent.
Under tremånadersperioden (juni-augusti) var försäljningsvolymen i detaljhandeln, kalenderkorrigerat och säsongsrensat, 1,0 procent högre än under tremånadersperioden före det.
MISSA INTE: Lågprisjätten säljer guldtackor – tar slut snabbt – Dagens PS
Sämre försäljning i Sverige än förra året
Sällanköpsvaruhandeln visade en uppgång under samma tid på 2,1 procent medan dagligvaruhandeln exklusive Systembolaget visade en uppgång på 0,4 procent under den nu aktuella rapportperioden, enligt Statistiska centralbyrån.
Samtidigt har den svenska detaljhandeln, dagligvaruhandeln och sällanköpshandeln lägre siffror nu än under motsvarande tid i fjol.
Motsvarande förändring i fasta priser utan kalenderkorrigering visade en minskad försäljningsvolym på 1,7 procent för den totala detaljhandeln i augusti 2023 jämfört med samma period föregående år. Både sällanköpsvaruhandeln och dagligvaruhandeln exklusive Systembolaget visade nedgångar på 1,7 procent.
Omsättningen nu i respektive handeln ökar hela linjen.
Läs mer om det i pressmeddelandet.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.