Dagens PS

Skatteverket: Fusk hos vart femte företag

Skatteverket har gjort kontroll på byggarbetsplatser i Stockholm
Skatteverket har gjort en ny omgång med kontroll av byggarbetsplatser och hittat fel hos 122 av 628 undersökta företag, motsvarande 20 procent. (Foto: Johan Nilsson/TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 13 feb. 2026Publicerad: 13 feb. 2026

Skatteverket har gjort kontroll på 80 byggarbetsplatser i Stockholms-regionen. Nu redovisar man resultaten.

Under slutet av 2025 genomförde Skatteverket kontrollbesök på 80 byggarbetsplatser i och runt Stockholm, där totalt 628 företag besöktes.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Insatsen genomfördes inom ramen för myndighetssamverkan mot arbetslivskriminalitet.

Dina Swish-betalningar ska kollas mer noggrant. Dagens PS

Misstänker felaktiga anställningar

De vanligaste felen som upptäcktes var att de som arbetade inte var registrerade i personalliggaren och att dokumentationen var bristfällig.

”Vi misstänker även att det förekommer felaktiga anställningsvillkor”, säger Petra Åkerlund, handläggare på Skatteverket.

Skatteverket: ”Vem gör din deklaration?” Dagens PS

ANNONS

Fel hos vart femte företag

I kontrollen hittades fel och brister hos 122 av de 628 kontrollerade företagen, ganska exakt 20 procent.
Även om det är en hög siffra konstaterar Skatteverket att man i motsvarande kontroll 2023 hittade brister hos cirka 30 procent av företagen och att det alltså skett en förbättring.

Skattebeskedet: ”Virtual reality är friskvård”. Dagens PS

ANNONS

Färre men större byggarbetsplatser

”Den senaste insatsen fokuserade på färre men större byggarbetsplatser och fler företag var representerade per arbetsplats jämfört med 2023. På större byggarbetsplatser finns det oftare personalliggare”, förklarar Petra Åkerlund.

”Det kan vara en bidragande orsak till att den genomsnittliga avgiften i kronor per företag blev 25 procent lägre 2025 jämfört med 2023.”

Skatteverket: Datumen du inte får missa i år. Dagens PS

Fel hos 20 procent av företagen vid kontroll från Skatteverket – men myndigheten påpekar att det är en förbättring från kontrollerna 2023. (Foto: Janerik Henriksson/TT)

655 000 kronor i avgifter

Kontrollerna 2025 genomfördes tillsammans med Polisen och Arbetsmiljöverket. Syftet är att motarbeta arbetslivskriminalitet och verka för sund konkurrens.

Dessutom ger det samhället intäkter, eftersom de 122 företag som brustit ska betala kontrollavgifter på sammanlagt 655 000 kronor.

”Skatteverkets skarpaste verktyg tar vid efter själva kontrollbesöken, då analyseras uppgifterna och det leder ofta till fördjupade utredningar”, säger Petra Åkerlund och tillägger att de byggarbetsplatser där det fanns brister kommer att få ett nytt besök i vår.

Skatteverket: Nya tjänsten i årets deklaration. Dagens PS

ANNONS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
Alla dina digitala tillgångar. Ett konto.

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.

Kom igång!
ANNONS
ANNONS