För andra veckan i rad var det fler som skrev in sig som arbetssökande på Arbetsförmedlingen än som fick ett jobb. Det framgår av myndighetens egen statistik från vecka 24.
Nu stiger arbetslösheten igen – andra veckan i rad


Malin Beeck
Uppdaterad: 20 juni 2022Publicerad: 20 juni 2022
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
I ett pressmeddelande konstaterar Arbetsdörmedlingen att 8 887 personer ett arbete och 10 062 personer skrev in sig som arbetssökande.
Antalet inskrivna arbetslösa uppgår nu till 336 478 personer, vilket motsvarar en arbetslöshetsnivå på 6,7 procent. Förra veckan låg samma statistik på 6,6 procent.
Nästan 220 000 svenskar har varit utan arbete i mer än sex månader, enligt myndighetens siffror, vilket innebär att andelen långtidsarbetslösa är fortsatt stor.
Läs också:
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Shoppa aktier och fonder utan avgift

Roligare sparande i aktier och fonder! Ge ditt sparande en flygande start. Nordnet bjuder på courtaget och återbetalar alla dina fondavgifter tills du nått 50 000 kr i samlat sparande.
Öppna konto!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS









