Dagens PS

Kravet på regeringen: Utrota mördarsniglarna!

mördarsniglar
"Att enbart lova att mördarsniglarna ska försvinna från trädgården funkar inte", skriver Svenskt Näringslivs chefsekonom Sven-Olov Daunfeldt på TN. (Foto: TT / montage)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 04 nov. 2022Publicerad: 04 nov. 2022

Det krångliga regelverket för småföretagare jämförs med mördarsniglar som kräver “handgripliga åtgärder”.

ANNONS
ANNONS

Det skriver privata arbetsgivarorganisationen Svenskt Näringslivs chefsekonom Sven-Olov Daunfeldt i en debattartikel i TN, Tidningen Näringsliv.

Daunfeldt, som är professor i nationalekonomi, konstaterar att många näringsministrar försökt att utrota “mördarsniglarna”, det vill säga det byråkratiskt och stelbenta regelverket för företagare och som småföretagare far mest illa av.

I Tidöavtalet lovar den nya regeringen och Sverigedemokraterna att ta itu med “den svällande byråkratin” – som Svensk Näringslivs chefsekonom kallar regelverket – och har bland annat satt upp som mål att driva linjen för lägre administrativa kostnader, som regelbördan innebär för egenföretagare.

Efterlyser plan för att få “mördarsniglarna” att försvinna

Sven-Olov Daunfeldt konstaterar dock att inget konkret sägs om hur regeringen ska infria sitt löfte.

Han rekommenderar i TN regeringen att börja med att avskaffa personalliggare inom restaurang- och frisörbranschen och slår fast utifrån egen forskning på området att systemet som syftar till att motverka fusk – och upprör de berörda företagarna – har uppenbara brister och att Skatteverkets tidigare utvärdering inte är tillförlitlig.

Daunfeldt anser att regeringen måste gå handgripligt till väga för att minska regelkrånglet för företagarna.

“Att enbart lova att mördarsniglarna ska försvinna från trädgården funkar inte.”

Läs även: Professor: Fel slutsats om sänkt arbetsgivaravgift

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

David Ingnäs i studion
Spela klippet
Privatekonomi

Varnar för nya bedragare: ”För bra för att vara sant”

15 juni 2025
ANNONS
ANNONS