Priskampanjer i spåren av hög inflation och räntehöjningar sätter press på Ica-butikernas marginaler.
Inflationen pressar Icas butiker


Mest läst i kategorin
Rörelsemarginalen sjunker i andra kvartalet för Ica gruppen, enligt kvartalsrapporten.
Även om omsättningen är högre uppges marginalerna vara under press i Icas butiker.
Ica-koncernens vinst gick under årets andra kvartal ner med 300 miljoner kronor jämför med samma period 2022
I resultatrapporten framgår det att lönsamheten i Icas butiker “påverkas av fortsatt hög inflation och minskade volymer, vilket syntes i lägre vinstdelning i kvartalet”.
Dramatiskt vinsttapp för Ica-handlarna
Vinstutdelningen faller med hela 67 miljoner kronor.
“Sammantaget ökade koncernens resultat trots att Ica Sveriges utveckling var svagare än förra året, vilket delvis berodde på lägre vinstdelning från Ica-butiker och visar att lönsamheten i butiksledet har gått ner. Koncernens operativa kassaflöde var starkt”, säger Ica-gruppens vd Nina Jönsson i en rapportkommentar.
Läs mer i Ica-gruppens pressmeddelande om Q2-rapporten.
I en intervju med TT i en artikel som bland annat publiceras av Expressen gör Nina Jönsson klart att sänka matpriser inte är att vänta i höst.
“Matprisinflationen är på väg ner. Men att priserna skulle falla handlar det knappast om, snarare att prisökningarna avta”, säger hon.
Läs även: Så hotas svenska leverantörer av matjättarna Dagens PS

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.