Dagens PS

Här är Sveriges bästa nyföretagarkommun 2024

Sverige
Borlänge blev torsdagen utsedd till Sveriges bästa kommun för nyföretagande. (Foto: Pressbild)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 13 dec. 2024Publicerad: 13 dec. 2024

Av 290 kommuner gjorde åtta upp om utmärkelsen Sveriges bästa kommun för nyföretagande – den här kommunen tog hem titeln.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Borlänge i Dalarna kammar hem priset på 100 000 kronor ur Vismafonden efter att ha utsetts till landets bästa nyföretagarkommun.

Det framgår i ett pressmeddelande.

“Jag är naturligtvis väldigt stolt över att Borlänge får utmärkelsen”, säger Per Sjölander, näringslivs- och kommunikationschef i Borlänge kommun, och tillägger att alla borlängebor ska känna sig hedrade över utmärkelsen som vittnar om ett gott företagsklimat.

Vill inspirera fler att starta eget

Det är 20:e året i rad som priset delas ut av Visma Spcs och Nyföretagarcentrum Sverige.

“Med detta pris vill vi betona betydelsen av att kommuner skapar en gynnsam och inspirerande miljö för företagande. Detta så att fler vågar förverkliga sina drömmar om att starta eget”, säger Boo Gunnarson, företagsexpert på Visma Spcs.

Juryns motivering lyder:

“Borlänge kommun har länge sett värdet av att arbeta långsiktigt och främja en bredd av företagandet. Att tillse att såväl små som stora företag ges plats och spelar roll har länge varit i fokus.

Även mot bakgrund av oförutsedda händelser har Borlänge kommun visat att vägen framåt är att nya idéer ges goda förutsättningar. Samtidigt har förståelse funnits kring hur viktigt det är med samarbete som gynnar utvecklingen i hela regionen.”

ANNONS

“I dag är det allt fler kommuner – som liksom Borlänge kommun – förstår att nyföretagandet därför ständigt måste vårdas och främjas”, säger Harry Goldman, vd för Nyföretagarcentrum Sverige.

Övriga nominerade kommuner var Vaxholm, Valdemarsvik, Tranemo, Kiruna, Högsby, Dorotea och Leksand.

Läs även: Största skräcken för småföretagare – var fjärde saknar skydd Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Prova gratis i 30 dagar – fakturera och bokför direkt i molnet med Mineko

Mineko är ett prisvärt bokföringsprogram till soloföretagare med en omsättning under tre miljoner. Mineko har endast en prisnivå, inga påbyggnadspaket eller finstilta villkor. Prova gratis i 30 dagar, därefter 49kr/mån.

Prova gratis i 30 dagar
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS