Dagens PS

Han krävs på 140 miljoner – efter grovt momsbedrägeri

Förvaltningsrätten och Kammarrätten har slagit fast det personliga betalningsansvaret på 140 miljoner kronor efter ett omfattande momsbedrägeri. (Foto: Canva)
Förvaltningsrätten och Kammarrätten har slagit fast det personliga betalningsansvaret på 140 miljoner kronor efter ett omfattande momsbedrägeri. (Foto: Canva)
Linn Kolar
Linn Kolar
Uppdaterad: 16 maj 2025Publicerad: 16 maj 2025

En 45-årig man åläggs personligt betalningsansvar på 140 miljoner kronor efter grovt momsbedrägeri. Domstolarna fastställer kravet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

En tidigare bolagsföreträdare tvingas nu betala över 140 miljoner kronor ur egen ficka. Efter en lång rättsprocess har både förvaltningsrätten och kammarrätten sagt sitt.

Skatteverkets krav på miljoner

Skatteverket har drivit ärendet om personligt betalningsansvar mot den 45-årige mannen, som under den aktuella perioden var styrelseledamot och firmatecknare i ett bolag inblandat i omfattande momsbedrägerier. Han var också ensam aktieägare.

Mannen bestred kravet och hävdade att det var oproportionerligt med tanke på hans ekonomiska situation. Han menade dessutom att han agerat i god tro och inte haft full insikt i bolagets momshantering.

Enligt Dagens Juridik fann dock förvaltningsrätten att mannen varit medveten om bolagets deltagande i momsbedrägeriet. Detta framgick både av beskattningsbeslutet och en tidigare brottmålsdom i hovrätten. Domstolen ansåg därför att mannen åtminstone agerat grovt oaktsamt.

Skatteverket
Skatteverket har drivit ärendet om personligt betalningsansvar till domstol efter bolagets inblandning i ett omfattande momsbedrägeri. (Foto: Janerik Henriksson/TT)

Missa inte: Eldade bland träden – så gick det med skörden på Kiviks musteri. Dagens PS

Få dagens viktigaste nyheter från Dagens PS. Prenumerera på våra nyhetsbrev.

ANNONS

Senaste nytt

Relevance släpper kvartalsrapport
Spela klippet
PS Partner

Rekordstart för Relevance – ”Q1 är normalt en mardröm”

15 maj 2025

Ingen befrielse trots summan

ANNONS

Domstolen prövade även om det fanns särskilda skäl för att befria mannen från betalningsskyldighet. Argumentet om att beloppet var exceptionellt stort vägde dock inte till hans fördel.

I sitt beslut slog förvaltningsrätten fast:

“Om ett bolag använts för omfattande brottslig verksamhet som den legale företrädaren måste ha varit både medveten om och delaktig i är utrymmet för att till någon del medge befrielse utomordentligt begränsat”.

Eftersom det höga beloppet berodde på bolagets brottsliga verksamhet fanns det, enligt domstolen, inga skäl att befria mannen från ansvaret. Skatteverkets ansökan bifölls därmed i sin helhet.

Läs också: Därför oroar sig Apples designlegend för Iphone. Dagens PS

Kammarrätten fastställde beslutet

Mannen överklagade domen till Kammarrätten i Stockholm, men hans invändningar ledde inte till någon ändrad bedömning. Kammarrätten instämde i förvaltningsrättens slutsatser och avslog överklagandet.

Beslutet innebär att mannen nu är personligt betalningsskyldig för hela summan på drygt 140 miljoner kronor.

Läs även: Nu kommer Jetson One – flyg som i Star Wars för 1,2 miljoner. Dagens PS

ANNONS

Läs även: Karriären kostade miljoner – nu betalar Formel 1-stjärnan skulden. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Linn Kolar
Linn Kolar

Utbildad webbredaktör som nu studerar IT, media och design. Nu skribent på Dagens PS som bland annat bevakar världen och hållbarhetsfrågor. 

Linn Kolar
Linn Kolar

Utbildad webbredaktör som nu studerar IT, media och design. Nu skribent på Dagens PS som bland annat bevakar världen och hållbarhetsfrågor. 

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS