Finlands regering har beslutat att tillsätta runt en miljard euro till företag som drabbats extra hårt av coronakrisen. Tidigare har stöder gällt restauranger, men nu utökas det.
Finland ger direktstöd till företag i kris


Mest läst i kategorin
Finlands regering har beslutat att tillsätta runt en miljard euro till företag som drabbats extra hårt av coronakrisen. Tidigare har stödet gällt restauranger, men nu utökas det.
Paketet, som uppgår i 10, 6 miljarder svenska kronor, ska riktas mot företag som har haft stora omsättningstapp under årets första månader.
”Vi vill motverka en våg av företagskonkurser och förlorade jobb. Målet är att medverka till en snabb återhämtning för företagen från coronakrisen och undvika att permitteringar leder till uppsägningar”, säger Finlands näringsminister Mika Lintilä enligt DN.
Tidigare har stödet enbart gällt restauranger som erbjöd hämtmat som service.

Sverige är ett kombiland, vi ser till att det förblir så. Vinterfolk kör Volkswagen ID.7 Tourer, elkombin för Sverige – med fyrhjulsdrift.Se erbjudandet här!








