Mitt i coronakrisen, eller just därför, shoppar svenskarna över nätet som aldrig förr. Kolla här!
E-handeln i Sverige slår nytt rekord – igen

E-handeln växte med 45 procent i juli jämfört med månaden innan. Detta är nytt rekord och avviker från historiska mönster på grund av coronapandemin som denna gång gjort att fler valt att stanna hemma, skriver Postnord i ett pressmeddelande.
”Den effekten var att vänta. Vi ser också att man har e-handlat för mer pengar per person, vilket hör samman med att dagligvarorna växt så kraftigt”, säger Carl-Fredrik Teder, e-handelsanalytiker på Postnord.
Andelen som e-handlade var 77 procent, upp tio procentenheter från juli 2019. Fördelat på könen e-handlade 80 procent av kvinnor och 73 procent av männen.
Populäraste kategorier var Skönhet och hälsa (där apoteksvaror ingår) med 38 procent, följt av kläder och skor med 35 procent.






