AI har snabbt blivit svenskarnas nya bästa kollega och ibland kanske till och med chefen på jobbet. Enligt en färsk rapport från University of Melbourne på uppdrag av KPMG säger hela 35 procent av de svenska AI-användarna att de inte längre klarar sitt jobb utan tekniken.
Svenskarna beroende av AI – men glömmer att dubbelkolla svaren


Mest läst i kategorin
Och nej, det handlar inte bara om att be ChatGPT om middagstips till fredagsmyset.
Rapporten, som bygger på svar från över 48 000 personer i 47 länder (varav drygt 1 000 i Sverige), visar att AI-användningen rusar men att kunskapen om hur man använder tekniken på ett smart och säkert sätt inte riktigt hänger med. Lite som att köpa en Tesla men glömma att läsa manualen.
Q&A: De mest laddade frågorna om AI på jobbet
Varför är så många beroende av AI på jobbet?
“Det är svårt att säga rakt av men troligtvis för att mängden data som hanteras på arbetet har ökat kraftigt de senaste åren, och med det kravet på att strukturera och få ut värde. Samtidigt ökar förväntningarna, användaren får tightare deadlines och produktivitet mäts internt”, säger Johanna Wind Wade, AI lead på KPMG Sverige.
Varför litar så många på AI:s svar utan att kolla?
“Lite förenklat sägs det att data som matas in är det resultat som användaren får ut. Användare ser inte över informationen som ges till AI eller saknar utbildning i hur en prompt ska skrivas för att få bästa resultat. Jag ser även en risk i att företag inte utbildar tillräckligt snabbt och därmed kan förtroendet för AI-verktygen minska.”

Vad händer när vi låter AI göra jobbet istället för att själva lära oss?
“Att enbart skapa en ytlig förståelse och därmed inte kritiskt verifiera AI-output, kommer att få konsekvenser. På sikt handlar det om hur vi tänker på och använder AI på ett medvetet sätt och inte använder den som en genväg. Det är centralt att användaren själv har en förståelse för ämnen och därmed kan verifiera output.”
“Men om användaren istället väljer att se AI som en partner kan användaren på sikt delegera med förståelse och frigöra tid för mer värdeskapande uppgifter. Ett bra exempel är när miniräknaren lanserades, det fanns liknande farhågor, men det blev ett verktyg som gjorde att användaren istället kunde fokusera på att förstå mer komplexa koncept och modeller istället för specifika steg i en kalkyl. Insatserna är högre med AI, men det är en intressant parallell.”
Senaste nytt
Resultat som sticker ut
- 64 procent av svenskarna förlitar sig på AI:s svar utan att dubbelkolla.
- 43 procent använder AI hellre än att själva lära sig nya saker.
- 50 procent har gjort misstag på jobbet på grund av AI.
- 52 procent har presenterat AI-genererat innehåll som sitt eget.
- 40 procent har använt AI på sätt som strider mot företagets riktlinjer.
- Bara hälften av de tillfrågade uppger att deras arbetsgivare har en AI-strategi.
Johanna Wind Wade konstaterar:
“Det finns ett stort värde i AI, men också en tydlig risk när användningen växer snabbare än kunskapen. För att möta utvecklingen krävs både kontinuerlig utbildning och tydliga strategier hos företagen.”

Q&A: Risker och möjligheter
Hur vanligt är det att AI används mot företagets riktlinjer och finns det riktlinjer?
“Det är svårt att säga. Många företag vi pratar med har antingen riktlinjer på plats som man kontinuerligt utvärderar, eller jobbar med att få riktlinjer på plats för att säkerställa att användandet av AI sker på ett säkert och hållbart sätt.”
Vad är viktigast för att Sverige inte ska bli ett ‘laglöst AI-land’?
“Det är viktigt att se till att alla användare får utbildning i både verktygen samt blir väl insatta i företagets riktlinjer, det vill säga ge de bästa förutsättningarna för att arbeta med AI i det dagliga arbetet.”
Läs mer om AI på Realtid:
Konsultjättarna: Så har vårt jobb förändrats med AI. Realtid
Google försöker ta revansch och avvärja AI-hotet. Realtid
När det gäller etik och ansvar konstaterar Johanna Wind Wade:
“Det kommer definitivt behövas tydligare etiska riktlinjer, särskilt med tanke på hur integrerat AI kommer bli i det vardagliga livet. Några anledningar till varför är att bygga förtroende, gynna kritiskt tänkande och säkerställa ägandeskap.”

Men det är inte bara risker. 39 procent tycker att AI förbättrat effektivitet, kvalitet och innovation. Johanna Wind Wade ser möjligheter:
“En jätteintressant fråga! Det är viktigt att proaktivt lägga en plan för den ’framtida rollen’ som medarbetaren ska ha, att det finns en tanke kring vilka extra värdeskapande uppgifter en roll kan utföra om det finns mer utrymme. Vidare behöver denna framtida roll kontinuerligt utvecklas för att ha ett sikte på ytterligare värdeskapande uppgifter.”
Fakta om undersökningen:
Undersökningen omfattar 1 029 personer i Sverige och totalt 48 000 personer globalt, genomförd av University of Melbourne på uppdrag av KPMG. Syftet är att undersöka allmänhetens förtroende för och attityder till AI.

Tre tips: Så drar du nytta av AI på jobbet
- Använd AI för att automatisera rutinuppgifter och frigöra tid till mer kreativa arbetsuppgifter.
- Utbilda dig själv och kollegorna kontinuerligt i hur AI-verktyg fungerar och hur du skriver bra prompts.
- Kvalitetssäkra alltid AI:s output och använd den som stöd, inte som facit.
Tre tips: Så undviker du AI-fallgropar
- Ladda aldrig upp känslig eller personlig information i publika AI-verktyg.
- Ha tydliga riktlinjer för hur AI får användas på arbetsplatsen och se till att alla känner till dem.
- Var kritisk: dubbelkolla alltid AI:s svar och använd sunt förnuft, även när AI låter självsäker.
Läs mer om AI på Dagens PS:
AI är redan smartare än människan. Dagens PS
AI-bedragare lurar till sig miljarder. Dagens PS
Gigantens AI-krig: “Miljoner går upp i rök”. Dagens PS

Viggo Cavling har skrivit om det goda livet sedan tidigt 90-talet. Först i den egna konsttidningen Beckerell, sedan följde Nöjesguiden, Dagens Nyheter, Resume, Svenska Dagbladet, Travel News och RES, bland annat. Allt enligt devisen gör man mycket får man mycket gjort. Gör man lite händer ingenting.

Viggo Cavling har skrivit om det goda livet sedan tidigt 90-talet. Först i den egna konsttidningen Beckerell, sedan följde Nöjesguiden, Dagens Nyheter, Resume, Svenska Dagbladet, Travel News och RES, bland annat. Allt enligt devisen gör man mycket får man mycket gjort. Gör man lite händer ingenting.