Dagens PS

AI-revolutionen som aldrig kom – anställda tvekar

usa
Många anställda arbetar framför datorn varje dag, men det är inte särskilt många som använder AI. (Foto: Godofredo A. Vásquez/AP/TT).
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund
Uppdaterad: 27 nov. 2025Publicerad: 27 nov. 2025

Även om AI har förändrat vissa företag i grunden gäller det långt ifrån andra. Tvärtom tycks antalet amerikaner som använder AI på jobbet minska.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Färska amerikanska undersökningar visar att användningen av artificiell intelligens i arbetslivet inte ökar i den takt många förutspått.

Enligt ny data från den amerikanska statistikbyrån har andelen anställda som använt AI specifikt för att “producera varor och tjänster” under de senaste två veckorna minskat något och ligger nu runt 11 procent.

Nedgången är tydligast bland större företag med fler än 250 anställda. Efter tre år av intensiv uppmärksamhet kring generativ AI tyder utvecklingen på att efterfrågan är svagare än väntat, skriver The Economist.

Vilar på företagen

Hur snabbt företag tar till sig tekniken är avgörande både för produktivitet och för om investerarnas optimism kring AI är rättfärdigad.

De största teknikbolagen väntas investera omkring fem biljoner dollar fram till 2030 i infrastrukturer som kräver mycket höga intäkter för att vara lönsamma.

Konsumentmarknaden bedöms stå för endast en mindre del. Det betyder att det är företagen som måste steppa upp för att kalkylerna ska hålla.

ANNONS

Senaste nytt

PS – Linda Murray Wennberg_ Hur riskkapital kan stärka företagets tillväxtresa (SPONSRAD AV ALMI)
Spela klippet
PS Partner

Så kan svenska startups växa med riskkapital och expertis från Almi Invest

24 nov. 2025
Spela klippet
PS Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025

Står och stampar

Men det finns flera andra studier som pekar på en avmattning.

ANNONS

Forskare vid Stanford har observerat att användningen av generativ AI bland amerikanska medarbetare minskat under hösten, enligt en rapport som kom nyligen.

Annan data visar att den dagliga användningen står och stampar på låga nivåer.

Även företagsundersökningar från fintechbolag visar att den snabba uppgången under 2024 och början av 2025 följts av en period med nästan ingen tillväxt.

Mellanchefer inte med på tåget

Ett möjligt skäl är att företagen avvaktar i ett läge med svagare konjunktursignaler, handelsspänningar och osäker räntemiljö.

Historiskt har teknikspridning ofta gått i vågor, vilket kan tala för att det kommer igång igen. Men det finns också mindre gynnsamma förklaringar.

Klyftan mellan ledningar som driver på för AI och mellanchefer som tvekar tycks växa.

Når inte ut

I flera studier framgår att chefer på toppnivå använder tekniken betydligt mer än anställda längre ned i organisationerna, vilket kan tyda på att interna AI-satsningar inte får brett genomslag.

ANNONS

Dessutom förändras synen på teknikens faktiska nytta. Aktiemarknaden visar svagt intresse för bolag som enligt analytiker borde kunna dra mest nytta av AI, enligt The Economist.

Läs mer: Warren Buffett avslöjar varför fler inte följer hans metod. Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Johannes Stenlund
Johannes Stenlund

Johannes Stenlund är en journalist som bevakar ekonomi, näringsliv och politik för Dagens PS. Särskilt intresserad av internationell handel, råvaror, utvecklingsfrågor och politisk ekonomi. Har tidigare skrivit om utrikespolitik och ekonomi för flera svenska tidningar. Trivs både med att förklara det stora sammanhanget och att bevaka den lilla händelsen på plats. Kontakta Johannes Stenlund här.

Johannes Stenlund
Johannes Stenlund

Johannes Stenlund är en journalist som bevakar ekonomi, näringsliv och politik för Dagens PS. Särskilt intresserad av internationell handel, råvaror, utvecklingsfrågor och politisk ekonomi. Har tidigare skrivit om utrikespolitik och ekonomi för flera svenska tidningar. Trivs både med att förklara det stora sammanhanget och att bevaka den lilla händelsen på plats. Kontakta Johannes Stenlund här.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS