Stressigt på jobbet? Det lär finnas åtminstone 220 revisorer i Sverige som svarar ”ja” på den frågan. Här är förklaringen.
De ansvarar för mer än 300 bolag var


Mest läst i kategorin
Frågan om hur många uppdrag en revisor bör ha dyker då och då upp i debatten. Nu har tidskriften Balans granskat de svenska revisorernas uppdragsmängd.
Resultatet man kommer fram med är att den genomsnittlige revisorn har ungefär 75 bolag i sin uppdragsportfölj.
Bland Sveriges cirka 3 000 auktoriserade revisorer finns samtidigt ett antal som hanterar betydligt fler bolag.
Ofta handlar det då om fastighetsbolag, men även restauranger, konsult- och holdingbolag är vanliga bland mångsysslarnas uppdrag.
AI kan ta över: Här är listan på yrkena i farozonen. Dagens PS
Hårdast belastade
Balans granskning visar att 220 revisorer har mer än 200 bolag de är revisorer för – och på topp finns 60 revisorer med ansvar för över 300 bolag var.
Björn Irle, auktoriserad revisor och affärsområdeschef hos FAR, menar att det finns flera förklaringar till situationen.
”Avgörande är om revisorn tar hjälp av ett revisionsteam i granskningen och vilken typ av företag som ingår i kundstocken. Fastighetskoncerner kan till exempel omfatta många bolag”, säger Irle hos Balans.
”Samma sak gäller olika paraplyorganisationer och stiftelsestrukturer. I sådana fall kan antalet juridiska personer vara stort, samtidigt som den faktiska granskningen inte behöver vara särskilt tidskrävande.”
Expert varnar för återinförd revisionsplikt. Dagens PS

Senaste nytt
Största byråerna
Bland de 100 revisorer som har flest bolag i sina portföljer arbetar drygt 60 procent på någon av de 8 största revisionsbyråerna, skriver Balans.
FAR har inte sett något samband mellan ett stort antal uppdrag och en ökad kvalitetsrisk.
”Det är viktigt att se till att revisorn har rätt stöd och resurser för att kunna fullfölja sina uppdrag på ett professionellt sätt. Antalet uppdrag i sig säger inget om kvaliteten på arbetet”, säger Suzanne Messo, auktoriserad revisor hos FAR.
Färre godkända kandidater
Samtidigt kanske den stora arbetsmängden krävs framöver? Balans redovisar nämligen även att färre klarade höstens revisorsprov.
136 personer klarade provet, 58 procent av dem som skrev det, och det är en ”tydlig tillbakagång” mot de 2 föregående provomgångarna, konstaterar man.
Några förklaringar till det svagare resultatet redovisas inte, dock en tröst om än klen i att 58 procent är långt över bottennivån från 2023-2024 då andelen godkända låg runt 40 procent.
Här bryter 11 000 svenska företag mot lagen. Dagens PS

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.












