Dagens PS

Beredskap: Nu ska vi mala mjöl längs vägarna

Vår beredskap ska stärkas med mobila kvarnar
Vacker i motljus och snart längs våra vägar i Norrland. Nya mobila kvarnar ska nu inköpas för att stärka vår svenska beredskap. (Foto: Sebastian Willnow/AP-TT)

Mjölet kommer inte att ligga och dega om ryssen kommer. Nu föreslår Livsmedelsverket mobila kvarnar längs Norrlands-vägarna.

Mycket i dessa dagar handlar om kris, krig och beredskap. Det gör det även i dagens meddelande från Livsmedelsverket.

Där handlar det om att vi ska kunna servera bröd, gröt och pasta även i krigstid. Nu föreslår man mobila kvarnar för att kunna säkra att spannmålslagren i norr blir mat i kris och krig.

Flyttbara kvarnar är det mest effektiva sättet att se till att det kan bli mat av spannmålen i de beredskapslager som Jordbruksverket upphandlar i de nordligaste länen, menar Livsmedelsverket.

Verket har ett regeringsuppdrag med att upphandla beredskapslager för vetespannmål i de nordligaste länen.

Men det räcker inte, konstaterar det statliga verket. Spannmålen måste kunna bli mat och det kräver investeringar i den del av Norrland som i dag saknar kvarnar.

Nu ska vår beredskap bli god – på ett sätt till. Dagens PS

Mjöl ska bli mat

”Nu bygger Sverige spannmålslager i de nordligaste länen. Då behövs också lösningar för hur spannmålen ska bli mjöl – i en region som idag saknar kvarnar. Därför föreslår vi att staten köper in ett antal flyttbara kvarnar”, sammanfattar Livsmedelsverkets projektledare Serina Ahlgren.

Livsmedelsverket vill nu att staten, till att börja med, köper in 2 typer av kvarnar till de nordligaste länen.

På inköpslistan står 4 enklare hammarkvarnar och 1 så kallad modulär kvarn, som kan mala ett finare mjöl.

Eftersom kvarnarna är flyttbara kan de placeras där de gör bäst nytta i kris eller krig, påpekar de ansvariga.

Sverige: Bara 1 av 3 har vatten så det räcker. Dagens PS

”Effektivt och flexibelt”

”Kvarnar är det mest effektiva och flexibla sättet att omvandla spannmålen i lagren till mat. Om man maler den till mjöl kan den användas till många olika typer av livsmedel”, påpekar Serina Ahlgren.

Kvarnarna ska köpas in i etapper och kommer i slutändan kunna mala mjöl som motsvarar ungefär hälften av den energi och näring som befolkningen i regionen behöver, enligt Livsmedelsverkets beräkningar.

För att säkra resten av den mat som behövs måste det till andra åtgärder, men de ingår inte i det här regeringsuppdraget.

Vår beredskap är…noterad. Dagens PS

Kris och beredskap men vi klarar oss med hjälp av ett nytt statligt beredskapsbröd. Nu finns både recept och instruktionsfilm. Recept i länken nedan. (Foto: Pressbild)

Ska utbilda och öva

Om och när de mobila kvarnarna är inköpta, lovar Livsmedelsverket att utveckla ett koncept för hur kvarnarna ska användas i praktiken.

Det handlar till exempel om utbildning och övning och hur kvarnarna kan ge nytta även i fredstid.

I fred är tanken att de ska bidra till den regionala livsmedelstillverkningen, i samverkan med lokala företag.

I krig kommer vi inte bara att ha rent mjöl i påsen, utan dessutom ett snabbrörligt.

Statens beredskapsbröd – här är receptet. Dagens PS

Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.