Dagens PS

Är du orolig för miljögifter i blodet?

dagens-fråga-miljögifter-östersjön
DAGENS FRÅGA – tyck till om dagens snackis direkt här på Dagens PS. Bilden är tagen i ett annat sammanhang. (Foto: TT)
Joel Durén
Joel Durén
Uppdaterad: 14 nov. 2019Publicerad: 14 nov. 2019

DAGENS FRÅGA – tyck till om dagens snackis direkt här på Dagens PS. Vi lägger alltid upp resultatet från gårdagens fråga.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Den tidigare S-utrikesministern Margot Wallström fick veta hur höga halter av miljögifter hon har i blodet i SVT:s nya dokumentär ”Östersjön – hot och hopp”.

”Det var lite chockartat faktiskt. Är det klorparaffiner som har gjort att jag fick struma?”, säger hon efter beskedet.

I filmen av Folke Rydén framgår det att både människor och djur som lever i och vid Östersjön har höga halter av klorparaffiner.

LÄS MER: Wallström chockad över miljögifterna i blodet >

Resultatet:

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS