Dagens PS
Bybit

En ny standard

Uppåt i Asien på makrotung fredag

Asien
Börserna i Asien-Stillahavsområdet är på gott humör i dag, fredag. (Foto: Eugene Hoshiko / AP / TT)

Marknaderna i Asien-Stillahavsområdet stiger genomgående på fredagen på nya makrosiffror som släppts.

I Japan sjunker industriproduktionen mer än väntat, visar statistiken för april.

I Tokyo, Japans huvudstad, ökar kärninflationen, visar majsiffran.

I Sydkorea ökar industriproduktionen på månadsbasis för april, plus 2,2 procent.

Förväntan hos Reuters var en ökning med 1,1 procent.

I Kina krymper tillverkningssektorn överraskande mycket, allt enligt statistik för maj, berättar CNBC.

Så går börserna i Asien-Stillahavsområdet just nu

I skrivande stund, klockan 07.25 svensk tid, klättrar Japans ledande börsindex Nikkei 225 med 1,12 procent.

Hang Seng i Hongkong stiger 1,06 procent.

S&P/ASX 200 i Australien är upp med 0,53 procent.

Shanghaibörsen i Fastlandskina avancerar med försiktiga 0,08 procent.

Kospi i Sydkorea står på plus med 0,47 procent.

I USA stängde samtliga huvudindex till lägre nivåer i går, torsdag.

Dow Jones backade med 0,86 procent, S&P 500 tappade 0,6 procent medan Nasdaq Composite föll med 1,08 procent, enligt summeringen i CNBC:s börsrapport.

Missa inte: 31 maj: Det händer på Stockholmsbörsen i dag Dagens PS

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.