Tusentals fordon är strandade i hamnen i Antwerpen-Brygge i spåren av USA:s president Donald Trumps tullar.
Trumps tullar får hamnen att svämma över av bilar


Mest läst i kategorin
Brittiska The Guardian beskriver det som att hamnen i Antwerpen-Brygge “förvandlats till en gigantisk parkeringsplats”.
Det är rader med bilar, skåpbilar, lastbilar och traktorer som står stilla på kajen i det viktiga navet för biltransporter när tillverkarna – däribland Volvo och Volkswagen och många andra fordonsjättar – försöker avvärja de värsta smällarna från tullarna.
Dramatisk minskning av hamnens transporter
Under första halvåret har transporterna av nya personbilar och skåpbilar från hamnen till USA sjunkit med 15,9 procent jämfört med motsvarande period i fjol, berättar The Guardian.
Särskilt i maj, efter Trumps tullbesked i april på “befrielsedagen”, märks en kraftig nedgång av fordonsexporten från hamnen i Antwerpen-Brygge till andra sidan Atlanten.
När det gäller större fordon som traktorer och tyngre lastbilar är exportnedgången nästan det dubbla, 31,5 procent, framgår det.
Tidningen skriver att det återspeglar vilket dramatisk effekt 25 procent i tullavgift har på fordon som kostar mer än 100 000 dollar.
EU och USA har ännu inget handelsavtal
Från hamnen i Antwerpen-Brygge transporteras mer än 3 miljoner fordon runt om i världen varje år.
Nu kantar står osäkerhet hamnen om vad som händer den närmaste framtiden.
“Utsikterna för andra halvåret är fortsatt osäkra. Mycket kommer att bero på om ett handelsavtal mellan EU och USA kan nås den 1 augusti”, heter det i ett uttalande från hamnen som återges av The Guardian.
Bilproducenterna hoppades på att EU och USA skulle få till stånd ett avtal om handeln förra veckan när Trumps deadline gick ut.
Så blev det inte.
Läs även: Tullbesked hotar bilindustrin – nytt handelskrig oroar Dagens PS

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.