Dagens PS

Systembolaget dubblar vinsten

Systembolaget har monopol på försäljningen av alkohol i Sverige
Systembolaget har monopol på försäljningen av alkohol i Sverige. Foto: TT
Daniel Jacobs
Daniel Jacobs
Uppdaterad: 11 nov. 2021Publicerad: 15 feb. 2021

Svenska staten cashar in på spriten under covid-19 – Systembolaget mer än dubblar rörelseresultatet för året. 

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Systembolagets försäljning ökar kraftigt under pandemin, visar bolagets bokslutskommuniké för 2020. Försäljningsvolymen ökar med 11 procent till 569 miljoner liter (512), och intäkterna ökar med 14 procent till 36 737 (32 211) miljoner kronor.

Extra bra har det gått under det fjärde kvartalet samtidigt som nya restriktioner med alkoholserveringsförbud infördes. För det fjärde kvartalet 2020 ökar rörelseresultatet med hela 289,2 procent till 144 miljoner kronor jämfört med 37 miljoner samma tid föregående år.

”Systembolagets ökade försäljning beror främst på att andra inköpskanaler kraftigt begränsats i och med covid-19. Pandemin har lett till ett minskat resande, begränsad resandeinförsel och färre restaurangbesök”, skriver Systembolagets ekonomidirektör Charlotte Hansson.

”Under årets senaste månader tillkom även ytterligare restriktioner från regeringen som innefattade alkoholserveringsförbud, vilket också bidragit till en ökad försäljningsvolym”, skriver Systembolagets vd Magdalena Gerger.

Resultatet ger också klirr i kassan för svenska staten, som är ensam ägare av Systembolaget med ensamrätt på försäljning av alkoholhaltiga drycker i Sverige.

Rörelseresultatet för 2020 uppgick till 542 miljoner kronor, en ökning från 229 miljoner året innan. Systembolaget föreslår en utdelning på 471 miljoner kronor till ägaren svenska staten. De senaste fem åren har snittutdelningen legat på 238 miljoner kronor.

Inget ökat drickande

Bolaget poängterar dock att försäljningstoppen inte ska tolkas som att svenskarna dricker mer alkohol under pandemin. Förändringen ligger i inköpsmönstren, inte totalkonsumtionen av alkohol.

Man ser också en tydlig ökning i försäljning online och för hemleverans. Stödet bland svenskarna för Systembolagets ensamrätt till alkoholförsäljning har också ökat, från 74 procent föregående år till 76 procent 2020 enligt opinionsmätningar.

ANNONS

”Marknadsundersökningsföretaget Norstats senaste mätning av befolkningens alkoholkonsumtion, som genomförts på uppdrag av Systembolaget, visar att majoriteten inte har ändrat sina konsumtionsvanor under pandemin. Det är fler som uppger att de minskat snarare än ökat sin konsumtion jämfört med föregående år”, skriver Systembolaget i sin bokslutskommuniké.

Läs mer: Februarinyheter på Systembolaget

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Daniel Jacobs
Daniel Jacobs

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.

Daniel Jacobs
Daniel Jacobs

Journalist som nu har fokus på börs och finans, med extra förkärlek för makroekonomi, geopolitik och råvaror.

ANNONS
Trött på slöa knivar? Vässa snabbt och enkelt med Knivbrev

Hos oss blir såväl billiga som dyra knivars egg som nya igen – oavsett hur misskötta eller trasiga de är när du skickar in dem. Beställ idag så skickar vi ditt Knivbrev nästkommande vardag.

Beställ Knivbrev redan idag
ANNONS
ANNONS