Dagens PS

SEB: Slut på Feds räntehöjningar

Fed
Svenska storbanken SEB bedömer att det är slut på räntehöjningarna från Fed med bossen Jerome Powell (bilden) och att USA:s centralbank kan komma att sänka räntan med start i vår. (Foto: TT)

USA:s inflationssiffror på torsdagen får svenska SEB att tro på att räntehöjningarna är över i USA och att det mycket snart kommer en sänkning.

”Vi tror att dom är färdiga nu och nästa steg blir att sänka och det tror vi kan komma i slutet av våren nästa år, däremot är det för tidigt att prata om detta för Fed”, säger SEB:s USA-ekonom Elisabet Kopelman till TT.

Den amerikanska KPI-inflationen för september, som presenterades på torsdagen, låg kvar på samma nivå som i augusti, alltså 3,7 procent.

Underliggande inflationen går ner

Visserligen var det marginellt högre än analytikerna räknat med, förväntan låg på en KPI-inflation på 3,6 procent för månaden.

Men samtidigt har den underliggande inflationen sjunkit i USA i september, från 4,3 procent i augusti till 4,1 procent.

SEB ser det som ”betryggande” att kärninflationen fortsätter ned och bedömer att den amerikanska centralbanken nu vill se fler tecken på att man lyckas tygla inflationen.

Läs även: 13 oktober: Håll koll på KPI och USA:s storbanker Dagens PS

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Mest lästa i kategorin