Dagens PS

Smällar i Rysslands största oljeraffinaderi

Rysslands flagga bakom ett oljeraffindareri
Ukraina har nått mål 140 mil bortom frontlinjen i sina angrepp mot den ryska oljeindustrin. (Bild: Canva)
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist
Uppdaterad: 16 sep. 2025Publicerad: 16 sep. 2025

Samtidigt som luftangrepp från Ryssland ökar så svarar Ukraina med ett högt tryck på Rysslands olje- och gasindustri.

ANNONS

Mest läst i kategorin

I Ukrainas städer tjuter flyglarmen under de ryska drönarna och robotarna. I gensvar slår Ukraina mot mål som är kritiska för den ryska ekonomin och krigsmaskinen. Nu senast har man träffat det största oljeraffinaderiet i Ryssland, rapporterar Moscow Times.

Två år i rad har Ukraina genomfört framgångsrika drönarattacker mot oljeraffinaderier och depåer över hela Ryssland. Under den senaste månaden har attackerna trappats upp. Resultatet beskrivs som något av en bränslekris i Ryssland.

ANNONS

Träff 140 mil från fronten

En ukrainsk drönare slog på lördagen ner i ett av Rysslands största oljeraffinaderier, uppger lokala myndigheter. Händelsen inträffade i Ufa, Bashkortostan, drygt 1 400 kilometer från frontlinjen, och orsakade brand och mindre skador.

Videor i sociala medier visar hur en drönare närmar sig anläggningen innan den exploderar i ett eldklot.

“Idag utsattes Bashnefts anläggning för en terroristattack av drönare av flygplanstyp,” skrev Bashkortostans ledare Radiy Khabirov på Telegram. Han uppgav att en drönare träffade anläggningen medan en annan sköts ner.

Liten förlust för Ryssland

Just det här angreppet var snarare ett bevis på hur djupt Ukraina kan nå med sina attacker mot Ryssland snarare än ett hårt slag mot den ryska oljeindustrin. En brand ska ha brutit ut och ingen ska ha skadats eller dött i attacken.

Men för Ukrainarna är den här typen av manövrar ändå viktiga. Det väcker problematiska frågor hos fienden. Hur säkra är vi egentligen? Angreppen mot infrastrukturen slår både mot den ryska offensiven och den ryska ekonomin.

ANNONS

Kreml har tidigare beskrivit Bashnefts raffinaderikomplex som ett av landets största, där man producerar över 150 olika oljeprodukter.

Lågt oljepris pressar Ryssland

Angreppen mot den ryska oljeindustrin är förstås besvärande för Ryssland, men det allt lägre oljepriset bidrar med ytterligare press på den ryska ekonomin. Oljebolagens vinster är redan hårt pressade och statens intäkter minskar.

Trots kriget i Mellanöstern och hot om ytterligare sanktioner mot Ryssland och länder som köper rysk olja så fortsätter oljepriset att backa då produktionen är högre än vad efterfrågan mäktar med.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  


Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Edvard Lundkvist, Dagens PS redaktionschef, hoppas på att konsumtionen ska ta fart i Sverige, men prognoserna har ändrats många gånger förr.
Spela klippet
Börs & Finans

När vänder svensk konsumtion? "Vana vid att positiva prognoser ändras"

16 sep. 2025
ANNONS
ANNONS